VIDEO | Rezumate La Liga. Real Madrid, revenire spectaculoasă cu Sevilla! Benzema a fost din nou decisiv! Atletico Madrid s-a impus în faţa celor de la Espanyol

La Liga

Duminică au avut loc alte 4 meciuri din etapa cu numărul 32 din La Liga.

Real Madrid a revenit de la 0-2 pe Ramon Sanchez Pizjuan şi s-a distanţat la 15 puncte de Sevilla. Andaluzii au avut o primă repriză de vis. Rakitic a trimis prin zidul madrilen şi a modificat pentru prima dată tabela. După numai patru minute, mingea a ricoşat la Eric Lamela, iar argentinianul a înscris al cincilea său gol stagional. Madrilenii nu s-au dat bătuţi nici în acest meci şi au reuşit o remontada fantastică în actul secund.

Nou-intratul Rodrygo a dat semnul revenirii, la cinci minute de la reluare. Nacho a restabilit egalitatea în minutul 83, iar lovitura de graţie a venit în prelungiri. Benzema a marcat pentru a 25-a oară în acest sezon din La Liga, iar Sevilla - Real s-a încheiat 2 la 3.

Atletico a câştigat dramatic partida de acasă cu Espanyol. Madrilenii au modificat tabela în minutul 82, prin Carrasco. Însă cu 20 de minute înainte de final, Kondogbia şi-a lăsat echipa în zece. Raul de Tomas a marcat chiar din lovitura liberă rezultată din henţul francezului. Partida se îndrepta către un rezultat de egalitate, dar echipa lui Simeone a prrimit un penalty în prelungiri. Carrasco a reuşit dubla din penalty, în minutul 100.

Celta Vigo a aşteptat patru etape ca să obţină o nouă victorie în La Liga. A învins-o  pe Bilbao, cu două goluri marcate în prima repriză. Iago Aspas l-a învins pe Simon şi a ajuns la 14 reuşite în acest sezon. Celta şi-a dublat avantajul prin Beltran. Cea mai mare ocazie a gazdelor i-a aparţinut lui Raul Garcia, pe final de meci.

Comandantul Morales a reuşit o nouă prestaţie magnifică, iar Levante continuă să spere la salvarea de la retrogradare. Căpitanul a pasat decisiv la golul care a deschis scorul în partida cu Granada, semnat de Dani Gomez.

Morales a obţinut apoi o lovitură de la 11 metri, dar şi eliminarea lui German Sanchez. Tot el a transformat penalty-ul şi a ajuns la 11 goluri marcate în acest sezon. Malsa a urcat scorul la 3 la 0, din pasa aceluiaşi Morales. În prelungiri s-au mai dat două goluri. Collado a marcat pentru gazde. Soldado a înscris împotriva fostei sale echipe şi a închis tabela la 1 la 4.

Afla mai multe despre: la liga-real madrid-sevilla