VIDEO | Rezumate La Liga: Real Madrid, victorie cu Bilbao. Barcelona a obţinut greu cele 3 puncte cu Getafe

La Liga

Real Madrid şi Barcelona au reuşit să obţină ambele victorii în campionatul spaniol.

Karim Benzema a scris cu stil un nou capitol din istoria Realului - la jumătatea primei reprize de pe San Mames cu Bilbao, francezul a devenit al doilea marcator din istoria Realului după Cristiano Ronaldo cu un gol senzaţional.

Până la final, Realul a cerut ajutor divin prin Modric după ce Nacho şi Asensio nu au găsit drumul spre gol. Acesta nu a întârziat - Kroos a marcat splendid şi a închis tabela. Athletic Bilbao - Real Madrid s-a terminat 0-2.

Barcelona a prezentat fanilor Supercupa smulsă Realului în Arabia Saudită şi l-a premiat pe Busquets pentru cele 700 de meciuri jucate în tricoul catalan. Pe teren a fost mai puţin spectacol.

Barcelona s-a specializat in victorii 1-0 contra echipelor din Madrid. După Atletico, a venit rândul lui Getafe. În absenţa lui Lewadowski suspendat, rolul marcatorului a fost preluat de Pedri - puştiul Barcei a dat gol în prima repriză. Catalanii nu au avut meci uşor - Ter Stegen a contribuit din plin la victorie cu intervenţia miraculoasă în faţa lui Borja Mayoral.

Afla mai multe despre: la liga-madrid-bilbao