VIDEO | Rezumatele zilei din Bundesliga! Festival de goluri în Germania în cele şase meciuri. Bayern Munchen a învins-o pe Dortmund

Bundesliga

Rezumatele zilei din Bundesliga!

Augsburh - Hertha Berlin 0-3

Hertha Berlin a reuşit să pună capăt seriei de cinci meciuri fără victorie, după ce s-a impus pe terenul lui Augsburg. Cunha a marcat din penalti exact înainte de intrarea la cabine. La şapte minute de la reluare, Lukebakio a făcut 2-0 cu a doua sa reuşită a sezonului. Cu patru minute înainte de final, Piatek a spart şi el gheaţa în noua stagiune, iar Augsburg - Hertha s-a terminat 0-3.

Mainz - Schalke 2-2

Leipzig - Freiburg 3-0

Leipzig a făcut repede uitat eşecul din runda precedentă cu Gladbach, primul din acest sezon. Taurii au învins-o fără emoţii pe Freiburg şi au rămas în plasa liderului. Konate a deschis scorul, înainte ca Sabitzer să înscrie din penalti şi să elimine orice dubiu. În final, Angelino a marcat şi el, iar Leipzig - Freiburg s-a terminat 3-0

Stuttgart - Frankfurt 2-2

Stuttgart şi Frankfurt au oferit o remiză spectaculoasă pe mercedes Benz. Şvabii au condus cu 2-0 la pauză după reuşitele lui Gonzalez, din penalti, şi Castro. Avantajul a fost anulat de oaspeţi într-un interval de mai puţin de 15 minute în  partea a doua.Andre Silva a redus din diferenţă, înainte ca Abraham să stabilească scorul final, 2 la 2.

Union Berlin - Bielefeld 5-0

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-3

Borussia şi Bayern au oferit spectacol total în cel de-al 128-lea episod al clasicului Germaniei. Tabela s-a modificat prima oară în minutul 45. Reus a marcat pentru a 11-a oară în marele derby. La cabine s-a intrat însă tot la egalitate. Alaba a înscris senzaţional din lovitură liberă în al patrulea minut de prelungiri. Imediat după ieşirea de la cabine, Bayern a mai lovit o dată. Lewandowski a răzbunat ratările din prima repriză şi i-a adus pe bavarezi pentru prima oară în avantaj. Ocaziile au continua să curgă la cele două porţi, însă goluri s-au mai înscris abia în final. Sane a făcut 3 la 1 cu zece minute înainte de ultimul fluier. Imediat, Haaland a reaprins speranţele Borussiei, însă a fost prea târziu. Bayern s-a impus cu 3 la 2, acelaşi scor ca în Supercupa de la începutul sezonului.

Afla mai multe despre: bundesligaborussia dortmundbayern munchen