VIDEO | Rezumatele zilei din LaLiga. Barcelona a dat de pământ cu Osasuna! Sevilla a ratat ocazia de a se apropia la cinci puncte de liderul Real Madrid

La Liga

Duminică au avut loc alte 4 meciuri din campionatul spaniol.

Barcelona a făcut o nouă reprezentaţie de forţă în La Liga şi s-a apropiat la patru puncte de poziţia a doua în clasament. În mai puţin de 30 de minute, era deja 3-0. Ferran Torres a deschis scorul din penalty. Tot internaţionalul spaniol a făcut şi 2-0, după o pasă primită de la Dembele. Francezul şi-a mai trecut în cont un asist şi pentru Aubameyang, care a stabilit scorul pauzei. Cu un sfert de oră înainte de final, Puig a închis tabela la 4-0, iar Barca are şi un meci mai puţin faţă de Sevilla, a doua clasată.

Sevilla a ratat ocazia de a se apropia la cinci puncte de liderul Real Madrid. A obţinut doar o remiză cu Rayo Vallecano. Echipa lui Lopetegui a fost condusă din startul reprizei secunde, când Bebe l-a învins pe Bono cu un şut surprinzător.

Nici 20 de minute nu s-au putut bucura gazdele de avantaj. Delaney a restabilit egalitatea cu o execuţie pretenţioasă. Şutul lui Martial putea aduce victoria Sevillei în prelungiri. Şi Ocampos a ratat incredibil, iar scorul a rămas 1 la 1.

Betis a învins-o pe Bilbao şi a întrerupt seria de cinci meciuri fără victorie, în toate competiţiile. Unicul gol al confruntării a fost marcat de Borja Iglesias, în minutul 20. A fost a opta reuşită stagională a atacantului de 29 de ani. Andaluzii l-au pierdut pentru cel puţin două etape pe Fekir. Francezul l-a lovit pe Muniain şi a fost eliminat, iar Betis s-a impus la limită.

Real Sociedad a bifat a treia victorie consecutivă pe teren propriu în La Liga. Echipa lui Imanol Alguacil a ratat mult în miniderby-ul basc împotriva lui Alaves. Isak şi Sorloth au avut cele mai mari ocazii de a înscrie. Golul a fost marcat de Zubimendi, aflat la prima reuşită din carieră în campionat. Vallejo putea obţine un punct pentru echipa sa, dar a ratat o şansă mare în final, iar Sociedad a câştigat cu 1 la 0.

Afla mai multe despre: la liga-barcelona-sevilla