VIDEO | Salvatorul de serviciu. Adrian Petre, un nou gol pentru Esbjerg în Danemarca. Ce a făcut echipa sa

Esbjerg, formaţia lui Adrian Petre, a avut derby cu Midttjyland în prima ligă daneză. Românul a fost eroul formaţiei sale, prin marcând în minutele de prelungire golul de 2-2.

După 0-0 la pauză, Esbjerg a marcat prima la reluare, în chiar minutul 46. Mijlocaşul în vârstă de 20 de ani, Jacob Lungi Sorensen l-a învins pe portarul Hansen printr-un şut senzaţional la vinclul porţii.

Doar cinci minute mai târziu, Scjholz a egalat pentru oaspeţi în urma unei faze fixe.

Midtjyland a trecut în avantaj în minutul 67, după reuşita lui Onuachu, care a finalizat din şase metri o acţtiune bine construită a formaţiei sale. În minutele de prelungire, Adrian Petre a înscris din interiorul careului mic pentru 2-2. Internaţionalul de tineret a finalizat, ca un veritabil număr 9, centrarea la firul ierbii expediată de Brinch.

A fost al cincilea gol în campionat pentru fostul vârf de la UTA. Petre a evolaut ca titular, tot meciul şi a fost şi avertizat cu un cartonaş galben. Esbjerg se îndepărtează însă de titlu în Danemarca, aflându-se acum pe 3, la 9 puncte de prima clasată, FC Copenhaga.

Afla mai multe despre: adrian petreesbjerg