VIDEO | Scandal uriaş în Copa Libertadores! River Plate s-a calificat în ultimul act după un final dramatic! Arbitrii au avut nevoie de ajutorul forţelor de ordine

River Plate s-a calificat în finala Copei Libertadores, după ce a trecut de Gremio, scor 2-1. Argentinienii au beneficiat de un penalty acordat cu ajutorul sistemului VAR în minutul 86. Arbitrul partidei, Andres Cunha, a avut nevoie de protecţia forţelor de ordine pentru a continua partida.

Fundaşul celor de la Gremio, Bressan, a comis un henţ în propriul careu, iar centralul a acordat lovitură de pedeapsă cu ajutorul tehnologiei VAR. Uruguayanul a fost înconjurat de jucătorii lui Gremio, fiind nevoie de intervenţia forţelor de ordine, care l-au protejat timp de 9 minute, până când partida a putut fi reluată. Gonzalo Martinez a înscris de la 11 metri în al cincilea minut de prelungire din cele 14 arătate de la margine.

River Plate a câştigat manşa retur, scor 2-1, şi s-a calificat în finala Copei Libertadores. În tur, brazilienii de la Gremio s-au impus cu 1-0. Astfel, în ultimul act se pot întâlni cele două mari rivale din Argentina, Boca Juniors şi River Plate. Boca a câştigat manşa tur contra celor de la Palmeiras, scor 2-0, iar pe 1 noiembrie va avea loc returul în Brazilia.

Afla mai multe despre: copa libertadoresriver plate