VIDEO | Sepsi - CFR Cluj 2-1! Covăsnenii au revenit senzaţional în repriza secundă. Clujenii, tot mai departe de FCSB

Fotbal

OSK Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, într-un duel din etapa a 20-a din Superligă.

Sepsi - CFR Cluj a fost transmis ÎN DIRECT pe Orange Sport 1, dar şi în format LIVE VIDEO pe site-ul orangesport.ro.

Sepsi - CFR Cluj 2-1

Final: Sepsi - CFR Cluj 2-1

Min 85: GOOOOOL Sepsi! Vitalie Damaşcan provoacă nebunie în tribune!

Min 81: Ocazie Sepsi! Ştefănescu trimite puţin peste poartă din marginea careului.

Min 70: GOOOOOL Sepsi! Sherif Kallaku înscrie cu o execuţie superbă!

Min 55: Ocazie uriaşă CFR! Bîrligea nu-l poate învinge pe Niczuly.

Pauză: Sepsi - CFR Cluj 0-1

Min 37: CFR Cluj înscrie golul de 2-0, dar golul este anulat pentru ofsaid!

Min 32: GOOOOOOL CFR Cluj! Tachtsidis înscrie cu un şut superb din careu.

Min 23: Ocazie CFR! Şutul lui Tachtsidis este respins de Păun.

Min 18: Ocazie uriaşă pentru Sepsi! Ninaj trimite în braţele lui Sava din câţiva metri.

Min 1: A început meciul!

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly - Kecskes, Ninaj, Ciobotariu - Oteliţă, I. Gheorghe, N. Păun, R. Varga - Ştefănescu, Safranko, C. Matei
Antrenor: Bernd Storck.

CFR Cluj: Sava - Ziv Morgan, Kresic, M. Ilie, Camora - Avonou, Tachtsidis, Cvek - Otele, Bîrligea, Krasniqi
Antrenor: Andrea Mandorlini.

Înaintea acestui duel, Sepsi se afla pe locul 9, cu 26 de puncte, în timp ce CFR Cluj era pe locul 2, cu 33 de puncte.

• 24 septembrie 2023, Sepsi OSK - FCSB 2-5: este singura înfrângere suferită de covăsneni pe teren propriu în ediţia curentă, în rest au patru victorii şi patru remize.

Palmaresul grupării clujene în sezonul actual din postura de echipă vizitatoare cuprinde trei succese, două rezultate de egalitate şi patru partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 19 ori, de 15 ori s-au impus clujenii, un joc a fost câştigat de covăsneni, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Prima dispută a avut loc pe 14 august 2017, Sepsi OSK - CFR Cluj 0-2 (marcatori P. Vinicius, O. Hoban).

• Singurul succes în campionat reuşit de gazdele din această rundă s-a consemnat pe 10 mai 2021, CFR Cluj-Sepsi OSK 0-1.

Cea mai recentă confruntare din Superliga României: 5 octombrie 2023, CFR Cluj - Sepsi OSK 3-0, goluri înscrise de P. Tachtsidis, M. Camora şi D. Bîrligea. Aceasta a fost şi cea mai mare diferenţă de scor înregistrată în duelurile directe.