VIDEO Sepsi - UTA 1-0, în Superliga. Aganovic a dat lovitura în prelungiri printr-un gol superb din lovitură liberă

Fotbal

Sepsi Sfântu Gheorghe a primit vizita celor de la UTA Arad, într-o partidă din etapa a 8-a a Superligii, iar echipa lui Liviu Ciobotariu a obţinut cele trei puncte în prelungiri, scor 1-0. Aganovic a marcat superb dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe locul 6, cu 12 puncte, iar UTA e pe 14, cu 7 puncte.

Sepsi - UTA va fi transmis ÎN DIRECT pe Orange Sport 1, dar şi în format LIVE VIDEO pe site-ul orangesport.ro.

VIDEO Sepsi - UTA Arad 1-0 (Aganovic 90+2)

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti), A1: Radu Ghinguleac (Bucureşti), A2: Marius Marchidanu (Brăila)

Arbitru VAR: Horia Mladinovici (Bucureşti), AVAR: Florian Vişan (Galaţi)

Min. 90+5 Finalul partidei.

Min. 90+3 UTA trece pe lângă egalare la faza următoare! Ninaj gafează, Stahl rămâne singur cu Niczuly, dar trage slab pe lângă poartă.

Min. 90+2 GOOOOOL Sepsi! Aganovic deschide scorul printr-o execuţie superbă, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Min. 81 Se verifică un posibil penalty pentru Sepsi, după o intervenţie asupra lui Ninaj, care rămâne căzut în careul advers.

Min 64. Ocazie uriaşă pentru Sepsi! Florin Iacob parează incredibil reluarea lui Ninaj din câţiva metri.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+2: Pauză la Sf. Gheorghe!

Min 38: Ocazii importante la poarta apărată de Iacob. Scorul rămâne 0-0.

Min 33: Ocazie mare pentru Sepsi. Iacob este pe fază şi îşi salvează echipa de la şutul puternic trimis de Safranko.

Min 28: Schimbare la Sepsi. Iese Bălaşa, intră Aganovic.

Min 17: Cooper pune în pericol poarta apărată de Niczuly.

Min 2: Ocazie Sepsi. Varga şutează puternic puţin peste poarta arădenilor.

Min 1: A început partida!

Sepsi OSK este singura echipă neînvinsă în acest sezon, palmaresul trupei antrenate de Liviu Ciobotariu cuprinzând două victorii şi trei rezultate de egalitate.

De partea cealaltă, arădenii au un moral excelent, dat de victoria cu 2-1 din runda precedentă reuşită în faţa celor de la FCSB.

Sepsi OSK şi UTA s-au mai întâlnit de şapte ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus covăsnenii, de două ori au câştigat arădenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

• Prima confruntare a avut loc pe 17 decembrie 2020, Sepsi OSK - UTA Arad 3-0 (Safranko - dublă, Golofca).
  • Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 2 decembrie 2022, UTA Arad - Sepsi OSK 1-4.

Mediile de vârstă:

• Sepsi OSK - 25 ani şi două luni.
  • UTA Arad - 24 ani şi 4 luni.

24 de jucători a utilizat UTA în acest sezon, dintre care 14 au debutat pe prima scenă în ediţia curentă.

Covăsnenii s-au bazat doar pe 21 de fotbalişti, dintre care numai Roland Niczuly şi Bogdan Oteliţă au început titulari în toate cele cinci jocuri disputate de gruparea din Sf. Gheorghe în campionatul actual.

Afla mai multe despre: sepsi -utalive videoorange sport