VIDEO | SHOW total! Bayern Munchen s-a distrat pe terenul lui Bayer Leverkusen şi s-a calificat în finala Cupei Germaniei

Bayern Munchen este prima semifinalistă a Cupei Germaniei. Campioana visează la un nou event, după ce a spulberat-o pe Leverkusen, scor 6-2. În cealaltă semifinală, programată miercuri, se întâlnesc Schalke 04 şi Eintracht Frankfurt.

Heynckes n-a făcut pic de rabat la vedete în deplasarea de la Leverkusen, din semifinalele Cupei Germaniei. Iar asta s-a văzut încă din start: în minutul 9, Bayern avea deja 2-0, după reuşitele lui Javi Martinez şi Lewandowski. Tot în primul sfert de oră a venit şi golul gazdelor, semnat Lars Bender.

Bavarezii au început la fel de furibund şi repriza secundă: în nici 20 de minute s-au mai marcat alte trei goluri. Thomas Muller, cu o "dublă", şi Alcantara au sigilat victoria şi, implicit, calificarea în finală.
Leverkusen a mai avut o tresărire de orgoliu: jamaicanul Bailey a redus diferenţa la doar trei goluri, însă doar pentru câteva minute.

Ultimul cuvânt l-a avut tot Thomas Muller: atacantul a reuşit hat-trick-ul - au fost primele sale goluri din acest sezon al Cupei. S-a terminat cu scor de tenis: 6-2. Doar 6-2, pentru că ocazii au mai fost.Bavarezii ţintesc să-şi îmbunătăţească recordul competiţiei, cucerind al 19-lea trofeu. Pe ultimul l-au câştigat în urmă cu doi ani.

Bayer Leverkusen - Bayern Munchen 2-6
Au marcat: L. Bender '16, Bailey '72 /