VIDEO | Sparta Praga - FC Zlin 2-1. Nicolae Stanciu a marcat un nou gol spectaculos. Cum a primit Niţă gol

Sparta Praga a obţinut o victorie importantă pentru clasament, 2-1 cu Zlina şi continuă lupta pentru un loc de Europa League. Nicolae Stanciu a marcat un nou gol din lovitură liberă.

Fosta campioană a Cehiei era obligată să câştige cu Zlina, pentru a mai spera la locurile de Europa League. Drumul spre victorie a fost deschis de Nicolae Stanciu, care în minutul 19 a transformat spectaculos  o lovitură liberă de la 20 de metri.

Sparta a presat în continuare, dar golul al dopilea a venit abia în minutul 59, când Lafata a fost servit excelent de Costa. Colegii lui Stanciu s-au relaxat după acest gol şi Zlina a profitat. În minutul 78, Ekpai a fost la capătul unei centrări de pe partea stângă, a pus capul şi a redus din diferenţă. Zlina a încercat să scoată măcar un punct, dar Sparta Praga a câştigat până la urmă cu 2-1.

Nicolae Stanciu şi Florin Niţă au fost integralişti, în timp ce Vătăjelu a intrat în minutul 90.

Min. 90+3 Fluie final!

Min. 78 GOL ZLIN! Ekpai a redus din diferenţă după o centrare foarte bună venită de pe partea stângă.

Min. 59 GOL SPARTA! Lafata a dublat avantajul.

Min. 46 A început repriza a doua.

Min. 45+1 PAUZĂ!

Min. 27 O fază amuzantă. Ekpai, jucător de la FC Zlin, a fost trimis de un adversar direct pe banca de rezerve :)

Min. 19 GOL SPARTA! Stanciu a deschis scorul dintr-o lovitură liberă bătută excelent.

Min. 1 Echipele de start.

Vătăjelu este rezervă, Niţă şi Stanciu joacă din primul minut:

• SPARTA: Niţă - Zahustel, Kaya, Stetina, Frydek - Stanciu, Kulhanek, Kanga, Plavsic - Drchal, Sural
  • ZLIN: Dostal - Baco, Bijmine, Gajic, Bartosak - Jiracek, Traore - Ekpai, Mehanovic - Matejov - Beauguel

Sparta Praga a avut un sezon dezamăgitor, dar încearcă să-l salveze pe final. Cu patru etape rămase până la final, echipa românilor Niţă, Vătăjelu şi Stanciu este pe locul 5, la un punct distanţă de ultimul loc care duce în Europa League.

Adversara din această etapă este Zlin, locul 9 în clasament, o echipă care n-ar trebui să le pună prea multe probleme. Dar Sparta Praga i-a surprins deseori neplăcut pe suporterii săi, în acest sezon.

Afla mai multe despre: nicolae stanciubogdan vatajelusparta praga