VIDEO Suporterii lui Villarreal au rămas alături de favoriţi după eliminarea echipei din semifinalele Champions League. Ce au făcut la finalul partidei

Liverpool s-a calificat pentru a zecea oară în istorie în finala Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-2 (0-2), echipa Villarreal, în manşa a doua a semifinalelor. Liverpool s-a impus şi în tur, cu 2-0.

Echipa antrenată de Jurgen Klopp a tremurat o repriză, în care gazdele au anulat avantajul din tur. După pauză, Villarreal a comis o serie de greşeli grave şi formaţia engleză nu a iertat. În final, "submarinul galben" a rămas în zece jucători, după eliminarea lui Capoue.

Chiar dacă Villareal a fost eliminată din competiţie, suporterii au rămas aproape. La finalul partidei cu Liverpool s-au ridicat în picioare şi i-au aplaudat pe elevii lui Unai Emery.

Liverpool a câştigat de şase ori Liga Campionilor, în 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 şi 2019 şi a pierdut finalele din 1985, 2007 şi 2018.

Miercuri, de la ora 22.00, se joacă meciul Real Madrid - Manchester City. În tur, City s-a impus cu 4-3.

Finala va avea loc la 28 mai, pe Stade de France.

Afla mai multe despre: villarrealliverpool