VIDEO | Surpriză uriaşă la Copa America! SUA a fost învinsă de Uruguay şi a fost eliminată încă din grupe, chiar pe propriul teren

Echipa națională

Naţionala Uruguayului a învins, luni, Statele Unite, scor 1-0 la Kansas City (Missouri), eliminând gazdele de la Copa America şi calificându-se în sferturile de finală alături de Panama, care a învins Bolivia, scor 3-1.

Un gol al lui Mathias Olivera (66) a fost suficient pentru uruguayeni, care termină pe primul loc în Grupa B, cu 9 puncte.

Echipa condusă de Marcelo Bielsa a terminat pe primul loc în Grupa C, cu trei victorii din trei meciuri, şi va juca sâmbătă în sferturile de finală împotriva ocupantei locului doi din Grupa D, Brazilia, Columbia sau Costa Rica.

În celălalt meci al grupei, Bolivia a fost învinsă de Panama, scor 3-1. Pentru Bolivia a punctat Miranda (69), iar pentru Panama au înscris Fajardo (22), Guerrero (79) şi Yanis (90+1).

Afla mai multe despre: statele unitepulisiccopa america