VIDEO | Tottenham a făcut spectacol în deplasarea de la Swansea şi s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei

Tottenham Hotspur s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei, după ce a învins-o, în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Swansea City, în sferturile competiţiei.

Primul sfert de finală din Cupa Angliei a fost unul fără istoric. Tottenham s-a impus clar pe terenul lui Swansea. Eriksen a deschis scorul încă din minutul 11. La mijlocul primei reprize au intrat în scenă şi arbitrii, care au aşteptat aproape două minute confirmarea unui offside la golul coreeanului Son.

Apoi Eriksen a zguduit transversala cu o bombă din marginea careului, înainte ca Lamela să stabilească scorul pauzei: 2-0. Repriza secundă a debutat cu dubla ocazie a celor de la Swansea. Olandezul Vorm a fost la post. Şi Eric Dier a făcut pe lunetistul şi l-a întins pe Nordfeldt până la vinclu. Dar scorul s-a modificat abia în minutul 64. Eriksen a bifat "dubla", cu un alt şut din afara careului, iar Tottenham s-a impus la scor de neprezentare.

Afla mai multe despre: tottenhameriksenswanseacupa anglieieric dier