VIDEO | Tottenham e din nou lider în Premier League. Son şi Maddison au adus victoria şi în meciul cu Fulham

Premier League

Tottenham Hotspur a revenit în fotoliul de lider în Premier League, după ce a învins-o, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Fulham, luni seară, în ultimul meci al etapei a 9-a.

Căpitanul lui Tottenham, sud-coreanul Heung-Min Son, a deschis scorul în minutul 35, cu un şut spectaculos de la marginea careului, marcând cu această ocazie al şaptelea său gol în actuala ediţie din Premier League. Gazdele şi-au dublat avantajul după pauză, prin James Maddison (54).

Spurs, care realizează cel mai bun debut de sezon începând din 1960, rămâne neînvinsă de la începutul actualei ediţii a ligii engleze, cu şapte victorii şi două remize, având un avans de două puncte faţă de Manchester City şi de Arsenal Londra. Fulham a coborât o poziţie în urma eşecului de luni şi se află în prezent pe locul 13.

Rezultate - etapa a 9-a:

Sâmbătă:

• FC Liverpool - Everton 2-0
    A marcat: Mohamed Salah (75 - penalty, 90+7).
  • Bournemouth - Wolverhampton 1-2
    Au marcat: Solanke (17), respectiv Cunha (47), Kalajdzic (88).
    Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Bournemouth.
  • Newcastle - Crystal Palace 4-0
    Au marcat: Jacob Murphy (4), Anthony Gordon (44), Longstaff (45+2), Callum Wilson (66).
  • Brentford - Burnley 3-0
    Au marcat: Wissa (25), Mbeumo (62), Ghoddos (87).
  • Manchester City - Brighton 2-1
    Au marcat: Julian Alvarez (7), Haaland (19), respectiv Fati (73).
  • Nottingham Forst - Lutton Town 2-2
    Au marcat: Chris Wood (48, 76), respectiv Ogbene (83), Adebayo (90+2).
  • Chelsea - Arsenal Londra 2-2
    Au marcat: Carlton Palmer (15 - penalty), Mudrik (48), respectiv Rice (77), Trossard (84).
  • Sheffield United - Manchester United 1-2
    Au marcat: McBurnie (34 - penalty), respectiv McTominay (28), Dalot (76).

Duminică

• Aston Villa - West Ham United 4-1
    Au marcat: Douglas Luiz (30, 52 - penalty), Watkins (74), Bailey (89), respectiv Bowen (56).