VIDEO | Un tip generos. Alex Băluţă, pasă de gol pentru Slavia Praga în campionatul Cehiei

Atacantul echipei Sparta Praga, Alex Băluţă, a oferit o pasă de gol în partida cu Banik Ostrava, de duminică după-amiază, meci pierdut de formaţia românului cu scorul de 2-1, în deplasare, în etapa a zecea din campionatul Cehiei.

Trimis în centrul atacului Slaviei Praga încă din primul minut, internaţionalul român a pasat decisiv la golul de 1-1, după ce gazdele deschiseseră scorul în minutul 20, prin Fillo. Băluţă a aşezat elegant balonul, cu capul, pentru şutul lui Stoch, care a restabilit egalitatea în minutul 27.

În cel de-al patrulea minut de prelungire, însă, Martin Fillo a reuşit dubla, astfel că gazdele de la Banik Ostrava au intrat în avantaj la pauza meciului cu liderul campionatului Cehiei.

S-a terminat 2-1, înfrângere în urma căreia Slavia Praga rămâne însă pe primul loc, cu 24 de puncte, la egalitate cu Viktoria Plzen, a doua clasată. Ostrava ocupă locul al patrulea, cu 22 de puncte.

Afla mai multe despre: balutapasaslavia