VIDEO | Universitatea Cluj - UTA 1-0. Nistor îi califică pe ardeleni în finala Cupei României. Debut ratat pentru Rednic

VIDEO |  Universitatea Cluj - UTA 1-0. Nistor îi califică pe ardeleni în finala Cupei României. Debut ratat pentru Rednic

Cupa României

Universitatea Cluj primeşte vizita UTA-ei, în a doua semifinală din Cupa României.

VIDEO |  Universitatea Cluj - UTA 1-0 (min 41 Nistor)

• Antrenor: Mircea Rednic

Min 90+5: Final de meci. Victorie U Cluj.

Min 81: Ocazie pentru U Cluj! Nistor trimtie balonul trece pe lângă poartă apărată de Iacob.

Min 65: Cartonaş galben pentru Oancea.

Min 53: Ocazie UTA Arad! Ubbink şutează puternic, dar Gorcea reuşeşte să respingă.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45: Pauză.

Min 40: GOOOOOOOOOOOOOOL U Cluj! Dan Nistor a deschis scorul din penalty.

Min 27: Ocazie U Cluj! Remacle şutează cu stângul de la marginea careului.

Min 14: Postolachi a deschis scorul, dar arbitrul partidei a consultat VAR-ul preţ de câteva minute şi a anulat reuşita fotbalistului de la UTA.

Min 10: Ocazie mare pentru UTA. Otele trimite pe lângă poartă din câţiva metri.

Min 1: A început partida!

​”Şepcile Roşii” nu au mai jucat în ultimul act al competiţiei din 2015, an în care au retrogradat în liga secundă. În urmă cu opt ani, cu Adrian Falub pe bancă, Universitatea Cluj a pierdut finala disputată pe Arena Naţională în compania FCSB-ului, scor 0-3. Clujenii au câştigat o singură dată Cupa României în 1965. De cealaltă parte, UTA l-a demis la începutul acestei săptămâni pe Laszlo Balint şi l-a numit în funcţie pe Mircea Rednic.

”Puriul” se întoarce în antrenorat după o pauză de un an şi jumătate. Ultima experienţă ca antrenor a lui Rednic a fost pe banca lui Dinamo, în turul sezonului în care ”câinii roşii” au retrogradat pentru prima dată în istorie. UTA are în palmares două Cupe ale României, ultima câştigată în 1953.

Partida dintre Universitatea Cluj şi UTA va fi arbitrată de o brigadă, care-l va avea la centru pe Horia Mladinovici.

Afla mai multe despre: universitatea clujuta