VIDEO | Universitatea Craiova - Rapid 2-1. Repriză de coşmar pentru giuleşteni! Oltenii au întors scorul în 10. Trupa lui Bergodi se îndepărtează de titlu

Universitatea Craiova primeşte vizita Rapidului, ACUM, într-un meci din etapa a doua din play-off-ul Superligii.

VIDEO | Universitatea Craiova - Rapid 2-1 ( Baiaram 59, Mitriţă 66/ Funsho 47)

• Antrenor: Cristiano Bergodi

Min 90+9. Meciul s-a terminat, scor 2-1.

Min 90+1. Ocazie mare pentru Rapid! Popescu respinge şutul lui Borza

Min 84. Ocazie pentru Rapid! Cristea reia în braţele lui Popescu.

Min 66. GOOOOOOL Rapid! Mitriţă transformă cu multă siguranţă.

Min 65. Penalty pentru Craiova! Hromada îl faultează pe Ivan, iar Istvan Kovacs arată punctul cu var.

Min 59. GOOOOOOOOL  Craiova! Ştefan Baiaram restabileşte egalitatea, servit excelent de Alex Mitriţă.

Min 50. Craiova rămâne în 10 oameni! Houri vede al doilea cartonaş galben şi pleacă mai devreme la vestiare.

Min 47. GOOOOOOL Rapid! Funsho deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Papeau.

Min 46: A început repriza secundă!

Min 45: Pauză!

Min 31: Ocazie mare pentru Rapid. Rrahmani pune în pericol poarta apărată de Popescu.

Min 18: Mitriţă deschide scorul, dar arbitrul partidei a anulat golul pe motiv de ofside.

Min 4: Ocazie Rapid. Iulian Cristea loveşte balonul cu capul, dar mingea trece peste poartă.

Min 1: A început partida!

A doua etapă din play-off-ul Superligii le pune în faţă pe Universitatea Craiova şi Rapid, două echipe aflate în cursa de urmărire a liderului FCSB (35 de puncte). După victoria cu CFR Cluj din Gruia, Universitatea Craiova traversează un moment fast de formă pe care sper să-l prelungească.

În acest moment, Universitatea Craiova, Rapid şi CFR Cluj au câte 28 de puncte, însă clujenii au un meci mai mult disputat.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României a avut loc pe 4 martie 2024, Universitatea Craiova - Rapid 1-1, goluri marcate de Al. Mitriţă, respectiv J. Hromada. În ultimele cinci meciuri directe, Universitatea Craiova s-a impus de două ori, Rapid o dată, iar două partide s-au terminat la egalitate.

De reamintit că antrenorul Cristiano Bergodi a condus-o pe Universitatea în anul 2020 (17 jocuri în ediţiile 2019-2020 şi 2020-2021, 14 victorii - 3 înfrângeri), când a fost la doar câteva zeci de minute de câştigarea titlului (ediţia 2019/20) cu gruparea alb-albastră.

Afla mai multe despre: live video universitatea craiova rapiduniversitatea craiova rapid live videosuperliga