VIDEO | UTA - FC U Craiova 1948 1-0. Arădenii i-au stricat debutul lui Flavius Stoican pe banca oltenilor

FC U Craiova

UTA a învins-o, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe FC U Craiova 1948, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I.

UTA a avut noroc în meciul cu FC U Craiova: a deschis scorul prin Roger, după o degajare greşită a lui Negru. Oltenii au fost aproape de golul egalizator în ultimul minut al primei reprize, după o fază frumos lucrată.

Partea secundă a început cu un spectacol pirotehnic oferit de suporterii arădeni. Arbitrul a fost nevoit să întrerupă meciul pentru câteva minute.

Miculescu a ratat cea mai mare ocazie a echipei sale, în repriza a doua. Oltenii le-au uşurat misiunea adversarilor, după eliminarea lui Albu. De-abia intrat pe teren, Antal a trecut pe lângă golul de 2-0 în prelungiri.

Cu această victorie, prima din ultimele cinci meciuri din Liga I, UTA a urcat deocamdată pe loc de play-off. Flavius Stoican a debutat cu un eşec pe banca oltenilor, care au ajuns la opt meciuri consecutive fără victorie în campionat.

UTA - FCU Craiova 1948 1-0
A marcat: Roger '14

Echipele de start:

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Medimorec, Benga, Şliakov - Vorobjovas, Roger - Miculescu, Hora, Ubbink - Dangubic
Rezerve: Balauru, Erico, Antal, Passaglia, Bustea, Baravykas, Mercioiu, D. Isac, Dima

FCU Craiova 1948: Mogoşanu - R. Negru, Kovacic, Huyghebaert*, Buşu - Baeten, Asamoah, D. Albu, Van Durmen - Ondaan - Cl. Bălan
Rezerve: R. Popa, Paramatti, Achim, Blidar, Vl. Pop, Raicea, Sidibe, Gajic, Marquet

Min. 14 - GOOOOOOL UTA! Roger deschide scorul pentru arădeni

Echipele probabile:

UTA ARAD: 93. Fl. Iacob - 15. Vukcevic, 21. Erico, 4. Benga, 55. Şliakov - 20. Ubbink, 6. Passaglia, 5. Vorobjovas, 7. Roger - 10. Miculescu, 88. Hora

REZERVE: 33. Balauru, 3. Medjimorec, 8. Antal, 9. Dangubici, 18. Fl. Ilie, 22. Bustea, 23. Baravykas, 44. Mercioiu, 98. D. Isac

ABSENŢI: T. Călin (accidentat), Tomozei (exclus din lot), Batha (suspendat)

ANTRENOR: Laszlo Balint

FCU CRAIOVA 1948: 31. R. Popa - 2. R. Negru, 4. Kovacic, 13. Diallo, 5. Huyghebaert - 77. Asamoah, 8. D. Albu, 30. Van Durmen - 51. Sidibe, 9. Cl. Bălan, 27. Ondaan

REZERVE: 22. Cobrea, 3. Paramatti, 10. Bauza, 15. Blidar, 16. Vl. Pop, 17. Raicea, 23. Buşu, 25. Gajic, 88. Marquet

ABSENŢI: Mogoşanu, Achim (accidentaţi), Compagno (suspendat)

ANTRENOR: Flavius Stoican

Flavius Stoican işi face debutul pe banca oltenilor, după ce a fost demis Adrian Mutu. FC U Craiova este pe locul 14 in clasament, cu 9 puncte.

UTA Arad a inceput mai bine actualul sezon de Liga I. Trupa lui Lazslo Balint este pe locul 8, cu 17 puncte.

Afla mai multe despre: uta aradfc u craiovaliga iflavius stoican