VIDEO | Verstappen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 din Arabia Saudită! Leclerc pe 2, Sainz pe 3

Formula 1

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Formulei 1 din Arabia Saudită. Charles Leclerc şi Carlos Sainz (ambii Ferarri) au completat podiumul.

21:31 - FINAL! Verstappen câştigă Marele Premiu din Arabia Suadită. Leclerc a terminat pe locul doi, Sainz a completat podiumul.

21:31 - Leclerc pierde prima poziţie în faţa lui Verstappen.

21:24 - Charles Leclerc şi Max Verstappen s-au duelat în turul 43 pentru prima poziţie de grilă. Verstappen a atacat, dar Leclerc a gestionat bine.

21:13 - Într-un singur tur, Fernando Alonso, Daniel Ricciardo şi Valteri Bottas au abandonat cursa de la Jeddah.

21:01 - În turul 34, Leclerc e lider, urmat de Verstappen şi Sainz.

20:50 - Jumătatea cursei! S-a trecut în turul 26. Leclerc, Verstappen şi Sainz sunt pe podium.

20:49 - În turul 16, Nicholas Latifi s-a izbit de parapet.

UPDATE 20:00 - A început Marele Premier din Arabia Saudită!

Calificările au fost marcate de un accident suferit de Mick Schumacher. Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), pe trei Carlos Sainz (Ferrari), pe patru Max Verstappen (Red Bull Racing) şi pe cinci Esteban Ocon (Alpine).

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) nu a trecut de Q1.

Mick Schumacher le-a dat mari emoţii tuturor celor prezenţi la calificările pentru Marele Premiu al Arabiei Saudite. Cu doar câteva minute înainte de finalul sesiunii secunde de calificări, pilotul de la Haas era pe locul 9, dar a pierdut controlul monopostului şi s-a izbit de parapet. Schumacher a fost transportat la spital, pentru analize amănunţite şi este în afara oricărui pericol.

Calificările au adus şi o surpriză de proporţii: de şapte ori campion mondial, Lewis Hamilton a fost eliminat în primul segment al calificărilor, după ce a terminat pe locul 16.

Afla mai multe despre: arabia saudită