VIDEO | Victorie uriaşă pentru Petrolul pe terenul Chindiei. Ploieştenii s-au impus la capătul unui meci cu un final cu adevărat nebun

Petrolul Ploieşti s-a impus cu scorul de 3-2 pe terenul echipei Chindia Târgovişte, miercuri, într-un meci din etapa a opta a Superligii.

Lucian Dumitriu a reuşit o dublă în prima repriză stabilind scorul pauzei cu cele două goluri marcate în minutele 8 şi 22. Târgoviştenii au egalat în repriza secundă, în numai cinci minute. Mai întâi a redus din diferenţă Daniel Popa (min. 75), iar Atanase a egalat în minutul 80. În minutul 82 Irobiso a readus la conducere echipa ploieşteană.

Chindia Târgovişte nu are nici o victorie în actuala ediţie a Superligii.

• Chindia: Moldovan - Fernandez, Celea, Boldord - Akhmatov, Passaglia (46 A. Şerban), Dumitraşcu (Vorobjovas 26’), Ad. Ioniţă (Atanase 73’) – Mihaiu (Cooper 46’), D. Popa, Popadiuc (Cherchez 87’). Antrenor: Adrian Mihalcea
  • Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Huja, Tamaş - Borta (Pashov 87’), Dumitriu (Tucaliuc 68’), Cebotaru (Seto 58’), Ţicu - Jair, Ivanovski, G. Grozav (Irobiso 68). Antrenor: Nicolae Constantin

Chindia - Petrolul 2-3
Au marcat: Popa '75, Atanase '80 / Dumitriu '8, '22, Irobiso '82

Echipele de start:

Chindia: Moldovan - Fernandez, Celea, Boldord - Akhmatov, Passaglia, Dumitraşcu, Ad. Ioniţă - Mihaiu, D. Popa, Popadiuc
Rezerve: Căbuz, Vorobjovas, Dima, Şerban, Dinu, Jipa, Cherchez, Cooper, Atanase

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Huja, Tamaş - Borta, Dumitriu, Cebotaru, Ţicu - Jair, Ivanovski, G. Grozav
Rezerve: Moroz, Pashow, Olaru, Seto, Bratu, Tucaliu, Irobiso, Măzărache

Min. 82 - GOOOOOOOL Petrolul! Irobiso stă perfect la linia offside-ului şi o aduce din nou în avantaj pe echipa oaspete

Min. 80 - GOOOOOOOL Chindia! Atanase egalează cu un şut superb

Min. 75 - GOOOOOOOL Chindia! Popa reduce din diferenţă cu un şut puternic sub bara porţii lui Vâlceanu

Min. 22 - GOOOOOOOL Petrolul! Dumitriu reuşeşte "dubla" cu o lovitură superbă de cap