VIDEO | Virgil Ghiţă a marcat în campionatul Poloniei. Golul românului a ajutat-o pe Cracovia să câştige

Jucotorul român Virgil Ghiţă (25 de ani) a marcat pentru echipa sa, Cracovia, în campionatul Poloniei. Conaţionalul Cornel Râpă a jucat şi el.

Virgil Ghiţă, gol în campionatul Poloniei. Românului a ajutat-o pe Cracovia să câştige

În etapa a zecea din Ekstraklasa, Cracovia a jucat la Lodz, cu LKS.

Jucătorii români Virgil Ghiţă şi Cornel Râpă au fost titulari la oaspeţi, iar Ghiţă a şi deschis scorul în minutul 14.

În minutul 21, Jani Atanasov a înscris şi el pentru 2-0, acesta fiind şi scorul final.

Cei doi români au fost menţinuţi pe teren pentru toată durata meciului de către antrenorul Kazimierz Moskal.

Astfel, în clasamentul intern din Polonia, Cracovia se află pe locul 7, cu 13 puncte.

Virgil Ghiţă a ajuns la Cracovia în luna februarie a anului 2022, fiind cumpărat de polonezi cu 1,2 milioane de euro de la Farul.

Cotat în prezent la 1,8 milioane de euro, fundaşul central este titular indiscutabil la formaţia din Cracovia, bifând 56 de partide până în momentul de faţă.

Ghiţă are şi o prezenţă în echipa naţională a României, bifată în noiembrie 2021, în victoria cu Liechtenstein, scor 2-0, din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar.

Afla mai multe despre: stranierivirgil ghitapolonia