Viorel Moldovan, dezamăgit de U Craiova 1948 după înfrângerea cu Petrolul: ”Nu le-a prins bine pauza asta. S-au sufocat tot meciul” | EXCLUSIV

Petrolul

Echipa Petrolul Ploieşti a învins vineri seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia FCU Craiova 1948, într-un meci din etapa a doua a play-off-ului Ligii 1.

”Un atentat la fotbalul românesc”. Viorel Moldovan, dezamăgit de Petrolul - U Craiova 1948: ”Nu le-a prins bine pauza asta” | EXCLUSIV

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 68, când craioveanul Dragoş Albu a greşit o pasă, iar ploieştenii au plecat pe contraatac. Doua a pasat în careu pentru Ţicu şi acesta a înscris. Petrolul este noul lider din play-out-ul Ligii 1, cu 24 de puncte, iar FCU Craiova cade pe locul secund, cu 23 de puncte.

Viorel Moldovan a urmărit partida şi a rămas dezamăgit de olteni: ”Nu le-a prins bine pauza asta!”.

”O primă repriză insipidă, încoloră. A fost un atentat la adresa fotbalului, nu sunt prea multe lucruri de scos în evidenţă, doar ocazia lui Blănuţă.

A doua repriză parcă Craiova încearcă să pună presiune pe apărarea Petrolului. Intră jucători care animează puţin, dar fără efect pe tabelă. În 86, Bauza are o ocazie interesantă, dar ratează.

Jocul Petrolului se rezumă, aşa cum ne-a obişnuit, să se apere. Craiova mi s-a părut sufocat din punct de vedere fizic, i-am văzut în suferinţă. Poate pauza pentru naţională nu le-a prins bine!”, a declarat Viorel Moldovan la Orange Sport.

Echipele care au evoluat:

• FCU CRAIOVA: I. Gurău – Paramatti (Mascarenhas 78), A. Duarte, Henriques, Huyghebaert – Asamoah (Piccolomo 73), Dr. Albu - R. Negru (Sidibe 73), Bauza, G. Ganea (Bahassa 46) - Blănuţă (Chiţu 56). ANTRENOR: Nicolo Napoli
  • PETROLUL: Vâlceanu - Papp, Mathaus, Meijers – Doua (M. Bratu 90+2), L. Dumitriu (Borţa 57), Seto, Jair, Ţicu – Irobiso (Purtic 90), Grozav. ANTRENOR: Florin Pârvu

Afla mai multe despre: viorel moldovanpetrolulu craiova 1948