Vlad Chiricheş, lăudat de italieni după victoria cu Empoli: "Maestrul apărării, fără greşeală!"

Serie A

Formaţia Sassuolo, cu fundaşul Vlad Chiricheş în teren până în minutul 77, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 5-1, echipa Empoli, în etapa a XXI-a a campionatului Italiei.

Pentru Sassuolo au marcat Berardi '13, Raspadori '24, '71 şi Scamacca '67, '90+2 în timp ce pentru Empoli a punctat Henderson '16.

Empoli a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 61, când Viti a fost eliminat.

Chiricheş a fost înlocuit în minutul 77 cu Ayhan.

"Maestrul apărării, toate mingile sunt ale lui. O demonstraţie excelentă", a scris Eurosport Italia despre Vlad Chiricheş, în timp ce Tuttomercatoweb a notat: "Reuşeşte să îi marcheze foarte bine pe atacanţii lui Empoli şi nu comite nicio greşeală". Ambele publicaţii i-au acordat nota 6,5 fundaşului român.

În clasament, Sassuolo este pe locul 9, cu 28 de puncte, iar Empoli este pe 10, tot cu 28 de puncte.