Zicu explică succesul Concordiei în faţa Chindiei: ”Am caştigat meciul că am avut atitudine şi curaj, nu că a fost sintetic”

Fotbal intern

Ianis Zicu a reacţionat după victoriei Concordia Chiajna în faţa formaţiei Chindia Târgovişte.

Concordia Chiajna s-a impus în faţa formaţiei Chindia Târgovişte, scor 2-1, în prima manşă a barajului de promovare/menţinere în Liga 1. Returul va avea loc duminica viitoare, pe 29 mai.

Deşi formaţia dâmboviţeană a condus cu 1-0 la pauză, prin golul lui Florea din minutul 50, ilfovenii au întors scorul în partea secundă, prin reuşitele semnate de Voicu ('50) şi autogolul lui Piţian ('68).

La finalul meciului, Ianis Zicu a vorbit despre victoria obţinută de echipa sa, dar şi despre şansele pe care aceasta le are la returul de peste o săptămână, de pe ”Ilie Oană”, din Ploieşti.

De asemenea, antrenorul Concordiei Chiajna a reacţionat şi cu privire la terenul sintetic pe care formaţia ilfoveană evoluează la meciurile de acasă.

În cazul în care va promova în Liga 1, Zicu speră ca şi echipa din Chiajna să beneficieze de un teren cu iarbă, asemenea celorlalte formaţii din primul eşalon

”O partidă dificilă. În prima repriză nu am avut ocazii nici noi, nici ei. În a doua, am primit un gol, dar am avut puterea să revenim şi asta spune multe despre forţa grupului.

Am făcut un prim pas, dar greul de acum începe, că ne aşteaptă un meci greu săptămâna viitoare şi trebuie să fim foarte motivaţi şi inteligenţi ca să putem promova.

(n.r. despre teren) Nici noi nu vrem să jucăm pe un asemenea teren sintetic. Sperăm să promovăm să putem avea iarbă de la anul.

Faptul că îţi cunoşti terenul sau că e sintetic, nu înseamnă că o să câştigi un meci. Am caştigat meciul că am avut atitudine, curaj, nu că a fost sintetic astăzi.

(n.r. despre retur) Până la urmă fotbalul înseamnă presiune şi cine duce mai bine această presiune, câştigă la final”, a declarat Zicu, după meci.

Afla mai multe despre: zicuchiajna