Zotta îl contrazice pe Feşnic: "Mai mult nu este penalty! Ivan se foloseşte de atingere" | EXCLUSIV

În direct la Orange Sport, Constantin Zotta a analizat faza penalty-ului acordat de Horaţiu Feşnic în prelungirile primei repize al meciului FCSB - U Craiova 0-2.

În minutul 45+2 al primei reprize din derby-ului FCSB - U Craiova 0-2, arbitrul Horaţiu Feşnic a acordat un penalty care a provocat controverse. Iulian Cristea şi Andrei Ivan s-au atins în careu, iar Feşnic a arătat punctul cu var.

Prezent în studio, Constantin Zotta a analizat faza la Orange Sport, dar a spus că înclină mai mult spre o decizie greşit a lui Horaţiu Feşnic. Zotta a spus că nu crede că a fost penalty, contactul dintre cei doi fiind unul uşor, la fel ca şi lovitura de pedeapsă, uşor acordată.

"Ivan are mingea sub control, încearcă să protejeze mingea. Cristea încearcă să-l blocheze, dar nu joacă mingea. La a doua încercare, Cristea îi atinge piciorul lui Ivan, cu care Ivan protejează mingea. Din această atingere apare căderea lui Ivan. Feşnic este singurul care poate spune dacă această cădere se datorează contactului.

Are acoperire regulamentară, dar eu înclin să cred mai mult că nu este penalty decât că este. Ivan se foloseşte oarecum de această atingere, este punctul determinant al fazei", a spus Constantin Zotta, la Orange Sport.

FCSB - U Craiova 0-2, în play-off-ul Ligii 1

Universitatea Craiova a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FCSB, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Ligii 1.

Au marcat Andrei Ivan ‘45+1 şi Bic ’74.

0-1, min. 45+1: Ivan a transformat un penalti acordat pentru un fault asupra sa.

0-2, min. 74: Bic a marcat cu un şut din apropierea colţului careului mare.

În minutul 9, Feşnic a anulat un gol al lui Edjouma pentru henţ.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu (V. Gheorghe ’75), Vinicius, Cristea, Radunovic – Olaru, Şut (Mamut ’77), Edjouma (Keşeru ’46) – Oct. Popescu, Tănase, Coman (Cordea ’46). Antrenor: Anton Petrea.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Bancu, Screciu, Papp, Vătăjelu (Vlădoiu ’80) – A. Creţu, Mateiu (Bic ’64) – Ivan, Nistor (Baiaram ’74), Gustavo (M. Constantin ’81) – Koljic (Markovic ’64).  Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Radunovic ’45, V. Creţu ’68 / A. Creţu ’29, Papp ’42, Gustavo ’45, Lazar ’62, Markovic ‘68

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe - Iulian Dima.

Observatori: Ioan Onicaş, Cătălin Cursaru

Ultima partidă a etapei, CFR Cluj – FC Argeş, este programată luni, la ora 21.00.

Clasamentul play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj – 42 de puncte, 2. FCSB – 37, 3. Universitatea Craiova – 33, 4. FC Voluntari – 30, 5. Farul Constanţa – 25, 6. FC Argeş – 24.

Afla mai multe despre: constantin zottahoratiu fesnicpenaltyu craiovafcsbliga 1