”Am fi fost în play-off”. Măldărăşanu regretă şi acum cele 9 puncte de care Hermannstadt a fost deposedată: ”Mă uit în clasament şi mă doare capul!”

Hermannstadt​

Marius Măldărăşanu (47 de ani) a tras concluziile după victoria înregistrată de FC Hermannstadt contra formaţiei U Craiova 1948, în ultima etapă a sezonului regular. Meciul a fost decis de un autogol, în ciuda faptului că au fost multiple alte situaţii de gol.

FC Hermannstadt a învins-o, pe teren propriu, pe U Craiova 1948, scor 1-0, printr-un autogol marcat de olteni.

La Sibiu, prima repriză a fost una a barelor. Mai întâi a trimis în bara transversală jucătorul gazdelor, Gabi Iancu, în minutul 7.

Replica oaspeţilor a venit în minutul 42, de la Bahassa, care a trimis şi el balonul în bară.

În minutul 61 oltenii au avut a doua bară, prin Piccolomo, dar opt minute mai târziu sibienii au deschis scorul.

A fost un autogol marcat de Danny Henriques, care a trimis în poarta lui Gurău un balon centrat de Silviu Balaure.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar U Craiova 1948 va disputa restanţa de joi cu Sepsi, pentru a stabili ultima echipă calificată în play-off.

La finalul meciului, Marius Măldărăşanu a fost fericit pentru victoria obţinută de echipa sa, a doua la rând împotriva unui adversar dificil, după cea cu Rapid (1-0).

Dar antrenorul lui Hermannstadt regretă cele nouă puncte pierdute de formaţia sa, puncte care le-ar fi adus sibienilor o prezenţă în play-off.

”Am terminat regularul foarte bine! Mă bucur! O să avem un moral bun pe început de play-out. A fost un joc bun.

Băieţii au făcut un efort maxim. Au fost şi câteva ocazii, de o parte şi de alta, dar a fost o victorie meritată.

Dacă joi, între Sepsi şi Craiova, ar fi egal, cu cele nouă puncte am fi fost în play-off. Mă uit în clasament şi mă doare capul!

E atipică situaţia, dar trebuie să privim cu încredere acest play-out pntru că va fi unul foarte puternic”, a declarat Măldărăşanu, după meci.

FC Hermannstadt a încheiat sezonul regular pe locul 11, cu 32 de puncte. Cu cele nouă puncte de care a fost deposedată, ar fi avut un total de 41 şi ar fi fost pe loc de play-off. Însă, va juca în play-out, pe care îl va începe cu 16 puncte după înjumătăţire.

Afla mai multe despre: maldarasanuhermannstadt