”Atât s-a putut”. A fost din nou decisiv pentru echipa sa, dar trage un semnal de alarmă: ”Dacă jucăm ca azi, ne facem de râs cu CFR”

Jucătorul celor de la U Cluj, Dan Nistor (35 de ani), a tras concluziile după remiza cu Oţelul Galaţi, în care el a adus un punct, pe final, echipei sale.

U Cluj a remizat cu Oţelul Galaţi, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a cincea din Superliga.

Gălăţenii au încercat poarta lui Gorcea încă din startul partidei şi Bodişteanu a şutat puţin peste bara transversală, în minutul 15.

Clujenii au replicat prin şutul peste poartă al lui Daniel Popa, din minutul 37, iar în minutul 43 arbitrul Horia Mladinovici a consultat VAR-ul şi a anulat un gol frumos al gazdelor, înscris de Jardan, motivând că a fost fault la un contact între Jardan şi Ovidiu Bic.

Oţelul a reuşit să deschidă scorul în minutul 59, când nou intratul Răzvan Tănasă i-a pasat în careu lui Alex Pop şi acesta a înscris cu un şut plasat.

Răzvan Tănasă a trecut de două ori pe lângă gol, în minutele 82 şi 83, iar oaspeţii au primit penalty în minutul 87, la un fault comis în careu de portarul Relu Stoian, asupra lui Tescan. A executat Dan Nistor şi a egalat în minutul 90+1.

La finalul meciului de la Galaţi, Dan Nistor a răbufnit la adresa jocului prestat de echipa clujeană, punctând că astfel nu o să aibă nicio şansă în derby-ul cu CFR Cluj.

În ciuda unui parcurs bun în ultima perioadă, când U Cluj nu a cunoscut înfrângerea în precedentele trei etape, fanii ardelenilor şi-au exprimat nemulţumirea faţă de antrenorul Toni Petrea.

”A fost un meci greu, de luptă. Ne bucurăm că am câştigat şi acest punct, am venit cu alte gânduri aici. Am fost foarte slabi pe faza ofensivă, sper să reglăm.

Trebuie să lucrăm mai mult. Am venit pentru altceva, dar atât s-a putut. Avem prea, prea puţine puncte pentru ceea ce ne dorim în acest an.

(n.r. despre Toni Petrea) De la prima etapă tot a fost înlocuit. Nu trebuie să punem urechea, trebuie să ne vedem de treaba noastră.

(n.r. meciul cu CFR Cluj) Se anunţă un meci foarte greu. Dacă ne comportăm ca astăzi, o să ne facem de râs”, a declarat Dan Nistor, după meci.

În clasament, U Cluj se află pe locul 9, cu 6 puncte, iar Oţelul e pe locul 13, cu doar 4 puncte.

Afla mai multe despre: u clujdan nistorsuperliga