VIDEO | Benfica - Liverpool 1-3. Victorie clară pentru britanici

Liverpool a învins, la Lisabona, pe Benfica, scor 3-1, în turul sferturilor de finală din Champions League.

VIDEO | Benfica - Liverpool 1-3 (Nunez - 49) // (Konate - 17, Mane - 34, Diaz - 89)

Echipele de start:

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - R. Silva, Weigl, Taarabt, Everton - G. Ramos, Nunez

Rezerve: Leite - Meite, Seferovic, Yaremchuk, Goncalves, J. Mario, Lazaro, Radonjic, Dias, Almeida, P. Bernardo, Morato

Liverpool: Alisson - Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Keita, Fabinho, Thiago - Salah, Mane, L. Diaz
Rezerve: Kelleher - Milner, Firmino, Gomez, Henderson, Chamberlain, Jones, Minamino, Jota, Tsimikas, Matip, Elliott

Min 90+4. FInal de meci!

Min 88. GOOOOOOL Liverpool! Diaz a driblat portarul şi a trimis mingea în poartă!

Min 49. GOOOOOOOOL Benfica! Nunez marchează după o eroare a lui Konate!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45. FInal de primă repriză!

Min 34. GOOOOOL Liverpool! Diaz îi pasează lui Mane în faţa porţii, iar senegalezul nu poate rata!

Min 17. GOOOOOOL Liverpool! Konate a trimis mingea cu capul în poartă, după o centrare din corner!

Min 1. A început meciul!

Duelul are loc în prima manşă din sferturile UEFA Champions League. În celălalt meci al zilei se vor duela Manchester City şi Atletico Madrid, de la aceeaşi oră, în direct pe Orange Sport 1.

Benfica, echipa gazdă, a ajuns în sferturile Ligii Campionilor după ce a trecut în optimile de finală de Ajax. A fost 2-2 în turul de pe Estadio da Luz, iar în returul de la Amsterdam, lusitanii s-au impus cu scorul de 1-0.

De partea cealaltă, în drumul spre sferturile de finală, Liverpool a eliminat-o pe Internazionale Milano. Englezii au învins cu 2-0 în fieful campioanei Italiei, dar au piedut pe Anfield Road, la retur, scor 0-1.

Benfica a cucerit Cupa Campionilor Europeni de două ori în istorie, în 1961 şi în 1962, dar în noul format al Ligii Campionilor nu a reuşit să depăşească faza sferturilor de finală, prag pe care speră să-ş depăşească în acest sezon.

Formaţia din Lisabona a acces de trei ori în sferturile de finală în Liga Campionilor, cel mai recent în sezonul 2015-2016, atunci când a fost eliminată de Bayern Munchen, scor 2-3 la general.

În schimb, Liverpool este una dintre cele mai de succes echipe din istoria celei mai galonate competiţii la nivel de echipe de club.

Câştigătoare a şase trofee de Cupa Campionilor Europeni / Liga Campionilor ((1977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019), formaţia engleză speră şi în acest sezon la un nou triumf continental.

În campionatele intern, Benfica este ieşită din lupta la titlu, fiind la 15 puncte în spatele liderului Porto, în timp ce Liverpool duce o luptă în doi cu Manchester City, cele două fiind despărţite de un singur punct în favoarea trupei lui Pep Guardiola.

Benfica - Liverpool se anunţă un duel inegal, cu o favorită clară, formaţia engleză. Jurgen Klopp mizează pe Luis Diaz, columbianul transferat în iarnă de la Porto, rivala tradiţională a Benficăi. Meciul va fi arbitrat de spaniolul Jesus Gil Manzano.

Afla mai multe despre: benficaliverpool