Bergodi a cerut lovitură de la 11m în meciul cu Craiova: ”Dacă ăsta nu e penalty, atunci ne lăsăm fotbal”

Rapid

Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia bucureşteană Rapid, în ultimul meci din etapa a 29-a a Superligii.

Bergodi a răbufnit după Craiova - Rapid

Gazdele au marcat primele la Craiova, în minutul 30, atunci când Bancu a centrat de pe partea stângă, iar Alexandru Mitriţă a fost omul potrivit la locul potrivit catapultând balonul în plasă.

În startul reprizei secunde tot Mitriţă a ratat o şansă uriaşă, în minutul 47, trimiţând puţin pe lângă poartă la o greşeală a defensivei giuleştene. După numai două minute Hromada a egalat, înscriind primul său gol pentru Rapid, din faţa porţii, la pasa lui Ermal Krasniqi.

• Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1 şi înaintea ultimei etape din sezonul regular Rapid e pe locul secund, cu 52 de puncte, la 12 puncte distanţă de liderul FCSB. Universitatea Craiova ocupă locul al patrulea, cu 46 de puncte.

Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului, a analizat partida din Bănie şi a răbufnit la adresa arbitrajului după ce giuleştenii au cerut un penalty pe finalul partidei.

”Un punct, un rezultat pozitiv. Am venit aici să câştigăm meciul. Au jucători buni, schimbă des poziţia. După am avut ocazia foarte bună cu Hassani, cu Papeau. Am făcut un meci bun.

M-am uitat la fază, trebuie să ne spună ei care sunt argumentele pentru care nu au dat penalty. Să ne spună ei care sunt argumentele. Cine e la VAR! Nu e penalty asta? Atunci ne lăsăm de fotbal. Arbitrul e normal că nu vede tot. Dacă ăsta nu e penalty, atunci ne lăsăm.

Bădescu, bine. Mă bucur pentru el. E un jucător bun. Nu e uşor să câştigăm aici cu Craiova pentru că e o echipă bună”, a declarat Bergodi după meci.

Echipele care au evoluat:

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Ş. Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu - Al. Creţu (Kozulj 90), Mateiu, Houri (Mekvabishvili 65) – Baiaram (Danciu 88), Markovic (A. Ivan 46), Al. Mitriţă (Blesa 65). ANTRENOR: Ivaylo Petev
  • RAPID: Aioani - Braun, I. Cristea, P. Iacob, Bădescu – Oaidă, Hromada (Al. Albu 61)  – E. Krasniqi, Hasani (Burmaz 72), Petrila (Papeau 61) – A. Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Albu le cere iertare suporterilor rapidişti după escapada din club: ”Am avut o perioadă nasoală în viaţa mea”

Afla mai multe despre: rapidbergodicraiova