Albu le cere iertare suporterilor rapidişti după escapada din club: ”Am avut o perioadă nasoală în viaţa mea”

Rapid

Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia bucureşteană Rapid, în ultimul meci din etapa a 29-a a Superligii.

Albu, explicaţii după escapada din club! Le-a cerut iertare suporterilor din Giuleşti

Gazdele au marcat primele la Craiova, în minutul 30, atunci când Bancu a centrat de pe partea stângă, iar Alexandru Mitriţă a fost omul potrivit la locul potrivit catapultând balonul în plasă.

În startul reprizei secunde tot Mitriţă a ratat o şansă uriaşă, în minutul 47, trimiţând puţin pe lângă poartă la o greşeală a defensivei giuleştene. După numai două minute Hromada a egalat, înscriind primul său gol pentru Rapid, din faţa porţii, la pasa lui Ermal Krasniqi.

Alexandru Albu a vorbit despre meciul de azi, dar şi despre scandalul în care a fost implicat săptămâna trecută.

”Am întâlnit o echipă bună, cu mare calitiate. Dar am avut câteva situaţii foarte bune. Pe final cred că meritam victoria. Asta este, mergem mai departe. Toate meciurile trebuie să le jucăm aşa, să dăm totul pe teren.

(n.r. ultima şansă cu FCSB) Nu ştiu dacă e ultima, trebuie să ne luptăm.

A fost o perioadă un pic mai grea pentru că am făcut acea greşeală, le cer scuze suporterilor, iubesc acest club, aceste culori. Nu vrau să fac niciodată răua cestui club, omul în viaţă din greşeli învata, am plătit pentru greşeala mea.

Îmi pare rău de toată situaţia creată, nu trebuia să ies nimănui. Da, am avut o periaodă un pic mai nasaolă în viaţa mea, nu am făcut bine ce am făcut, am regretat acest lucru. Am plătit pentru el, dar acum trebuie să dau 100% suporterilor”, a declarat Albu.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1 şi înaintea ultimei etape din sezonul regular Rapid e pe locul secund, cu 52 de puncte, la 12 puncte distanţă de liderul FCSB. Universitatea Craiova ocupă locul al patrulea, cu 46 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Ş. Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu - Al. Creţu (Kozulj 90), Mateiu, Houri (Mekvabishvili 65) – Baiaram (Danciu 88), Markovic (A. Ivan 46), Al. Mitriţă (Blesa 65). ANTRENOR: Ivaylo Petev
  • RAPID: Aioani - Braun, I. Cristea, P. Iacob, Bădescu – Oaidă, Hromada (Al. Albu 61)  – E. Krasniqi, Hasani (Burmaz 72), Petrila (Papeau 61) – A. Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

”Cum credeai că nu o să te pozeze nimeni în 2024?”. MM Stoica şi Cosmescu, după ce Albu şi Borza au petrecut în club: ”Destul de grav!” | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: rapiduniversitatea craiovaalbu