Bernadette Szocs a cucerit medalia de aur la Jocurile Europene, la tenis de masă. Revenire fantastică a româncei în marea finală

Sporturi

Românca Bernadette Szocs (28 de ani) a cucerit medalia de aur la Jocurile Europene din Polonia, la tenis de masă, după o revenire incredibilă în marea finală.

Românca Bernadette Szocs a câştigat, marţi seară, medalia de aur în proba de simplu feminin la tenis de masă, Jocurile Europene Cracovia Malopolska 2023.

În finala mare, sportiva legitimată la Clubul Steaua Bucureşti a trecut de Yang Xiaoxin (Monaco), scor 4-3 (4-11, 7-11, 11-7, 8-11, 13-11, 11-9, 11-3), la capătul unui meci în care a revenit fantastic de la 0-2 şi 1-3 la seturi.

Este cea mai bună clasare a tenisului de masă românesc din istoria participărilor la Jocurile Europene, iar meciul pentru titlul european a fost magistral, o dovadă a ambiţiei şi valorii sportivei noastre la nivel internaţional.

Până în finală, parcursul lui Bernadette Szocs la competiţia din Polonia a fost următorul:

• 16-imi: 4-0 (11-6, 11-7, 11-7, 11-7) cu Ana Tofant (Slovenia);
  • Optimi: 4-2 (11-9, 12-10, 8-11, 10-12, 11-3, 15-13) cu Hana Matelova (Cehia);
  • Sferturi: 4-2 (11-8, 5-11, 11-6, 10-12, 11-7, 11-4) cu Nina Mittelham (Germania);
  • Semifinale: 4-0 (11-6, 11-9, 11-3, 11-5) cu Natalia Bajor (Polonia).

Afla mai multe despre: tenis de masabernadette szocs