Răzvan Burleanu, după ultimul rezultat al naţionalei României: ”Elveţia a avut nevoie de 80 de minute ca să ne înscrie două goluri, noi doar de 10”

Echipa națională

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a reacţionat după rezultatele recente obţinute de prima reprezentativă a României în calificările pentru EURO.

România s-a întors cu două puncte din ”dubla” disputată în deplasare cu Kosovo şi Elveţia, în cadrul preliminariilor pentru EURO 2024.

Tricolorii antrenaţi de Edi Iordănescu au remizat 0-0 cu kosovarii şi 2-2 cu elveţiaenii. Cu cei din urmă, România a fost condusă la pauză cu 0-2, dar a revenit incredibil în repriza a doua şi a egalat la 2.

În urma acestor două rezultate, România a rămas neînvinsă în calificările pentru Campionatul European din 2024.

Răzvan Burleanu: ”Elveţia a avut nevoie de 80 de minute ca să ne înscrie două goluri, noi doar de 10”

Totuşi, echipa naţională a primit multe critici din cauza jocului foarte economicos oferit, dar Răzvan Burleanu, preşedintele FRF, are o altă opinie.

”Elveţia a avut nevoie de 80 de minute ca să ne înscrie două goluri, iar noi am avut nevoie doar de 10 minute.

La final contează rezultatul, iar prima reprezentativă a României are nevoie de rezultate”, a declarat Burleanu, în cadrul unei conferinţe de presă.

Totodată, şi fostul selecţioner al naţionalei României, Victor Piţurcă, a comentat ultimele rezultate din preliminariile EURO 2024.

Acesta a taxat momentele din remiza cu Elveţia, când tricolorii s-au trezit abia pe finalul meciului din Lucerna.