Billie Jean King Cup: Câştigătoarea întâlnirii Slovenia – România se va decide duminică. Meciul de dublu a fost suspendat din cauza ploii

Tenis

Meciul de dublu Irina Bara/Monica Niculescu – Kaja Juvan/Tamara Zidansek, care va decide echipa calificată la turneul final al Billie Jean King Cup, a fost suspendat sâmbătă din cauza ploii şi se va relua duminică, la Koper.

În momentul opririi jocului, după 34 de minute de joc, scorul era 3-3.

Slovenia este la egalitate cu România, scor 2-2, după meciurile de simplu jucate vineri şi sâmbătă.

În primul meci de sâmbătă, Ana Bogdan a fost învinsă de Tamara Zidansek, scor 3-6, 7-6 (4), 7-5, în trei ore şi şapte minute, după ce Ana a condus cu scorul de 5-2 în setul decisiv.

Jaqueline Cristian a pierdut apoi, scor 2-6, 4-6, meciul cu Kaja Juvan, într-o oră şi 15 minute, astfel încât scorul general al întâlnirii a devenit 2-2.

Partida decisivă, cea de dublu, ar fi trebuit să aibă ca protagoniste perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik, dar gazdele au decis să meargă pe mână jucătoarelor care au câştigat sâmbătă, adică Kaja Juvan şi Tamara Zidansek.

Meciul s-a întrerupt din cauza ploii şi se va relua duminică, la ora 12:00.

Vineri, în primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. Al doilea meci a fost câştigat, tot vineri, de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se va califica la turneul final al Billie Jean King Cup. Învinsa va juca în play-off, în noiembrie.

Afla mai multe despre: tenis