Bodo/Glimt - Sepsi 3-2. Ultima zi de vară, ultima şi de Europa. Grupele, un vis interzis echipelor româneşti. Covăsnenii au luptat eroic, dar au fost eliminaţi dramaticgalerie foto

Sepsi Sf. Gheorghe

Sepsi OSK a pierdut, în deplasare, în faţa norvegienilor de la Bodo/Glimt, scor 2-3, în manşa a doua a play-off-ului din Conference League. Sepsi a devenit astfel ultima echipă din România care părăseşte cupele europene, ratând intrarea în grupele Conference League.

Bodo/Glimt - Sepsi 3-2 (Sorli 24, Pellegrino 28, 95 pen. / Alimi 42, Varga 46), 2-2 în tur

Min 120+3. Final de meci. Final de Europa. Sepsi a luptat, dar Bodo/Glimt a fost prea puternică

Min 120+1. Eliminare Sepsi. Ştefănescu vede al doilea cartonaş galben, implicit şi pe cel roşu. Internaţionalul român are un gest nesportiv asupra portarului advers.

Min 106. Începe repriza a doua de prelungiri.

Min 105+3. Pauză între prelungiri.

Min 101. Gol anulat Sepsi. La faza imediat următoare, Marius Ştefănescu introduce mingea în plasă. Dar reuşita este anulată pe motiv de offside. Decizia tuşierului este validată de VAR. Ghinion teribil pentru reprezentanta României.

Min 100. GOOOL Bodo/Glimt. Pellegrino transformă foarte bine de la punctul cu var.

Min 99. Penalty Bodo/Glimt. Păun face henţ în careu, iar arbitrul central arată punctul cu var.

Min 95. Ocazie Bodo/Glimt. Gazdele au prima mare şansă de a marca în prelungiri, dar Niczuly este îngerul salvator al covăsnenilor.

Min 91. Începe prima repriză de prelungiri.

Min 90+3. Finalul primelor 90 de minute. Urmează cele două reprize de prelungiri.

Min 89. Ocazie Sepsi. Marius Ştefănescu iroseşte o şansă imensă pe contraatac. Şutul său surprinzător este foarte aproape să-l păcălească pe portarul advers.

Min 71. Gazdele caută golul al treilea, dar mingea şutată se duce mult pe lângă poarta lui Niczuly.

Min 46. GOOOL Sepsi. Covăsnenii revin incredibil şi restabilesc egalitatea. Roland Varga marchează în primul minut al reprizei secunde.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+5. Pauză.

Min 42. GOOOL Sepsi. Covăsnenii revin în joc, chiar înainte de pauză. Alimi marchează din pasa lui Dumitrescu.

Min 28. GOOOL Bodo/Glimt. Gazdele îşi măresc avantajul pe tabelă, prin Pellegrino. Reuşita este validată şi de VAR.

Min 24. GOOOL Bodo/Glimt. Sorli deschide scorul în Norvegia, din pasa lui Pellegrino.

Min 21. Ocazie Bodo/Glimt. Gazdele trimit mingea în bară.

Min 13. Gol anulat Bodo/Glimit. Gazdele deschid scorul, dar reuşita lui Pellegrino este anulată de VAR.

Min 4. Ocazie Bodo/Glimt. Norvegienii ratează prima şansă de gol a meciului prin Gronboek, care trimite peste poartă.

Min 1. Începe meciul.

• Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjortuft, Bjorkan - Saltnes, Verg, Gronbaek - Sorli, Moumbagna, Pellegrino
  • Rezerve: Brondbo, Lode, Bassi, Espejord, Konradsen, Frunstad Fet, Sjovold, Dahl, Gulliksen, Sorensen, Kristiansen
  • Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Bălaşa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - R. Varga, Alimi, Ştefănescu - Safranko
  • Rezerve: Moldovan, Gedo, Ion, Damaşcan, Matei, Oroian, F. Junior, Oteliţă, Nistor, Kallaku, Aganovic, Rondon

În tur, de la Sfântu Gheorghe, cele două echipe au remizat, scor final 2-2. Motiv pentru care acuma seara se anunţă un meci de care pe care pentru un loc în grupele Conference League.

În caz de un nou rezultat de egalitate, precum cel din tur, meciul va merge în prelungiri, iar după se vor disputa penalty-uri.

FK Bodo/Glimt are două titluri de campioană în palmares, ambele câştigate recent, în 2020 şi 2021. Sepsi este pe locul 7, cu 9 puncte în Superligă.

În rundele anterioare, echipa patronată de Laszlo Dioszegi a eliminat-o pe Aktobe, scor 2-1 la general, dar şi pe CSKA Sofia, scor 6-0 la general.

Afla mai multe despre: sepsisepsi bodo/glimtconference leagueliviu ciobotariu