Carlos Alcaraz, eşec la primul meci ca lider ATP, după ce a triumfat la US Open: "Nu sunt într-o condiţie fizică foarte bună”

Tenis

Carlos Alcaraz, cel mai tânăr lider din istoria ATP, a pierdut primul meci de când a ajuns în vârful ierarhiei tenisului mondial masculin.

La primul său meci ca număr 1 mondial, spaniolul Carlos Alcaraz a fost învins, vineri seară, în meciul din faza grupelor din Cupa Davis contra canadianului Félix Auger-Aliassime, 6-7 [3], 6-4, 6-2.

"Nu sunt într-o condiţie fizică foarte bună. A fost foarte greu, terenul este foarte lent. Am avut doar două zile să-mi adaptez jocul la acest teren. A fost cu adevărat greu”, a declarat Alcaraz.

Tânărul de 19 ani a înregistrat ultima înfrângere în august, în faţa britanicului Cameron Norrie, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Duminica trecută, pe 11 septembrie, Carlos Alcaraz a devenit cel mai tânăr lider ATP din istorie, după ce a câştigat titlul la US Open, ultimul grand slam al anului.

Jucătorul iberic s-a impus în patru seturi în faţa norvegianului Casper Ruud (7 ATP), scor 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3, după trei ore şi 20 de minute.

Afla mai multe despre: carlos alcaraztenis