Cât ghinion! CFR Cluj, aproape de deschiderea scorului. Minge respinsă, cu mâna, de pe linia porţii

CFR Cluj

CFR Cluj a fost la un pas să deschidă scorul în partida cu Sivasspor.

CFR Cluj şi Sivasspor s-au întâlnit cu prilejul meciului din etapa a doua din Conference League.

În prima rundă, campioana României a încheiat la egalitate cu campioana din Kosovo, Ballkani, scor 1-1. Acelaşi deznodământ a avut şi partida din Turcia, dintre Sivasspor şi Slavia Praga.

Astfel, toate cele patru echipe din grupa G au început etapa a doua cu câte un punct acumulat în runda inaugurală.

Sivasspor s-a prezentat în Gruia, pentru meciul cu CFR Cluj, cu doar cinci jucători pe banca de rezerve şi cu mulţi fotbalişti fără experienţă în primul 11, iar acest aspect s-a văzut în prima parte a partidei.

CFR Cluj a fost echipa care a condus ostiliăţile în primele 25 de minute, având mai multe momente în care a creat pericol la poarta turcilor.

Iar în minutul 25, formaţia lui Dan Petrescu a avut chiar şansa de a marca, la o dublă ocazie.

Mai întâi, Yeboah a trimis cu capul în bara porţii adverse. Pe urmă, Muhar a reluat spre poartă, dar un jucător din defensiva lui Sivasspor a respins de pe linie, cu mâna.

Jucătorii lui CFR Cluj au protestat, cerând ori validarea unui eventual gol, ori acordarea unei lovituri de pedeapsă.

Arbitrul nu a luat nicio decizie, jocul a continuat fără urmări, iar câteva minute mai târziu, Sivasspor a obţinut un penalty, pe care l-a şi transformat.

Afla mai multe despre: cfr clujconference league