Cât timp va absenta Jude Bellingham, după accidentarea din meciul cu Girona

La Liga

Mijlocaşul echipei Real Madrid, Jude Bellingham, a suferit o entorsă la glezna stângă, după ce a ieşit accidentat la meciul cu Girona, de sâmbătă, scor 4-0, din campionatul Spaniei.

Jude Bellingham s-a accidentat

Jude Bellingham s-a accidentat în minutul 57, imediat după ce a marcat al doilea gol al meciului, în minutul 54.

"Jude Bellingham a fost diagnosticat cu o entorsă de grad înalt la glezna stângă", a anunţat clubul madrilen, duminică, în cadrul unui comunicat de presă.

Aşadar, antrenorul italian Carlo Ancelotti l-a pierdut şi pe mijlocaşul englez, alături de mai vechii accidentaţi Thibaut Courtois, David Alaba, Nacho şi Antonio Rudiger.

Potrivit presei spaniole, el va absenta între două şi trei săptămâni.

Jude Bellingham a intrat în istoria lui Real Madrid

După ”dubla” reuşită cu Girona, Jude Bellingham a intrat în istoria celor de la Real Madrid. Conform OptaJose, britanicul a devenit jucătorul care a marcat cele mai multe goluri în toate competiţiile în acest sezon - 20 de reuşite.

De asemenea, Bellingham este mijlocaşul cu cele mai multe goluri marcate într-un singur sezon din La Liga, 16 goluri, din istoria clubului Blanco.

• Mijlocaşul este şi cel mai bun marcato din La Liga, în acest sezon - 16 goluri, peste Dovbyk (Girona) - 14, Borja Mayoral (Getafe) - 14, şi Alvaro Morata (Atletico Madrid) - 13.
  • 180.000.000 de euro este cota de piaţă a lui Jude Bellingham, conform transfermarkt.de.

Afla mai multe despre: jude bellinghamreal madridgirona