Cătălin Cîrjan l-a uimit pe Nicolae Dică după debutul la Rapid: ”Are curaj, personalitate. Mi-a plăcut foarte mult” | EXCLUSIV

Rapid

Cătălin Cîrjan (20 ani) a fost împrumutat de Rapid de la Arsenal în această vară şi a debutat în primul meci al giuleştenilor din Superliga României, scor 0-0 cu Sepsi Sf. Gheorghe.

Fotbalistul sosit de la Arsenal ar fi putut marca în prima repriză. În minutul 28, Cîrjan putea deschide scorul, dar Mark Tamas s-a aflat pe traiectoria balonului, care a ajuns la Papeau, însă acelaşi Tamas a scos şi al doilea şut trimis de giuleşteni spre poartă.

După numai un minut, Cătălin Cîrjan a trimis o lovitură de cap şi balonul a lovit bara transversală a porţii lui Niczuly.

La final, fotbalistul ofensiv a spus cum a simţit meciul din Giuleşti.

”Mi-a plăcut. Mult. Merita să marcheze un gol, acest copil vine după o perioadă dificilă, a avut acele accidentări. Nu am văzut un trac la el şi a fost deubutul, primul meci la senior la o echipă cu pretenţii. Este un jucător tânăr, a arătat multe. Îl ştiam de la Domneşti. Mi-a plăcut foarte mult, am văzut curaj, personalitate. Rapidul a arătat pentru prima etapă ok, dar şi Sepsi”, a declarat Nicolae Dică la Orange Sport.

Cum a comentat Cătălin Cîrjan primul său meci la Rapid

„A fost o atmosferă senzaţională. A fost primul meci pentru mine, meciul de debut. M-am simţit extraordinar pe teren. Fanii au fost incredibili. Puteam mai mult. Mi-am dorit mult să începem bine. Eu dau totul pentru Rapid. Am făcut un meci bun, dar din păcate nu am reuşit să câştigăm astăzi.

Puteţi să aşteptaţi mai mult din partea mea. A fost primul meu meci. A fost o seară ok pentru mine, dar îmi doresc mai mult. E o atmosferă specială. Nu cred că multe se întâmplă ca pe Giuleşti. Le mulţumesc fanilor că sunt alături de noi.

Aşa e în fotbal. Azi poate să fie cineva, peste două săptămâni altcineva. Cred eu că ne-am antrenat foarte bine (n.r. cu Bergodi) şi am arătat bine. Mă simt foarte bine, cred că e un nivel bun. Am venit aici să demonstrez că pot să joc la seniori şi sper să am un sezon bun”, a spus Cătălin Cîrjan după meci.

Afla mai multe despre: cătălin cîrjanrapidsepsinicolae dică