Ce record a doborât Karim Benzema în victoria pe care Real Madrid a obţinut-o la Eibar?

Fotbal

Cu golul marcat la Eibar, Benzema a devenit cel mai bun marcator francez dintr-un campionat strâin cu 176 de reuşite.

Real Madrid s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Eibar după ce Karim Benzema a deschis scorul în minutul 6.

Francezul este în mare formă reuşind al 5-lea gol în ultimele 7 partide ale Realului în toate competiţiile. Cu golul marcat la Eibar, Benzema a devenit cel mai bun marcator francez dintr-un campionat strâin cu 176 de reuşite. Acesta l-a depăşit pe Thierry Henry, autor a 175 de goluri pentru Juventus, Arsenal şi New York Red Bulls.

Real a condus cu 2-0 la Eibar încă din minutul 13. După ce Benzema a deschis scorul, a fost rândul lui Modric să înscrie şi el. Până la pauză, gazdele au redus din diferenţă după reuşita lui Kike din minutul 28. În prelungirle partidei, Real a risipit orice emoţie şi a marcat pentru 3-1 prin Lucas Vasquez.

Chiar dacă au două meciuri în plus faţă de Atletico Madrid, Real a reuşit să-şi egaleze la puncte rivala din clasament. Ambele au câte 29 de puncte. Barcelona este în continuare departe, cu 21 de puncte, chiar dacă a mai recuperat în ultimele etape.