Chipciu a transformat prima lovitură de departajare a lui U Cluj, dar îşi apără colegii: ”Şi eu am ratat penalty-uri la viaţa mea”

U Cluj

Jucătorul celor de la U Cluj, Alex Chipciu (34 de ani), a tras concluziile după finala de Cupa României pierdută cu Sepsi.

U Cluj a pierdut finala Cupei României în faţa lui Sepsi, scor 4-5 la loviturile de departajare, după ce a fost 0-0 în timpul regulamentar şi după două reprize de prelungiri.

La finalul meciului, din tabăra echipei perdante, pe lângă antrenorul Ioan Ovidiu Sabău, şi Alex Chipciu a vorbit la cald despre finala pierdută la penalty-uri.

Jucătorul lui U Cluj a preiczat că nu se simte dezamăgit de înfrângerea din ultimul act pentru că formaţia sa a dominat meciul.

”Clar am fost foarte aproape! Eu, personal, nu sunt dezamăgit pentru că am fost acolo. Dacă nu am fi jucat, era altceva, dar le-am fost superiori. Sperăm să mai ajungem încă odată aici, ăsta trebuie să fie targetul nostru.

Viaţa nu e făcută doar din momente bune şi frumoase. Poate sunt 10 la sută momente frumoase. Alea 10 la sută nu au fost cu noi în seara asta. Tinzi să dai vina pe cine ratează, dar şi eu am ratat penalty-uri la viaţa mea.

Despre sezonul viitor nu pot să vorbesc. Mie mi se termină contractul, nu ştiu ce va fi în sezonul viitor, am vorbit cu oamenii de aici, eu m-am simţit foarte bine, urmează să vedem ce se va întâmpla în perioada următoare”, a declarat Chipciu, după meci.

Alex Chipciu are în palmares o singură Cupă a României, câştigată cu FCSB (2015).

În finala din acest an, pierdută cu Sepsi, jucătorul ajuns la 34 de ani a transformat prima lovitură de departajare a lui U Cluj, dar echipa a pierdut.

Afla mai multe despre: chipciuu clujcupa romaniei