Contra performanţa incredibilă a lui Karim Benzema: niciun şut pe poartă în 449 de minute

Real Madrid

Real Madrid l-a pierdut în această vară pe Cristiano Ronaldo şi are mari probleme ofensive. Deşi a început bine sezonul sub comanda lui Julen Lopetegui, Karim Benzema traversează din nou un moment foarte prost.

Atacantul francez adună 449 de minute în ultimele şase meciuri jucate, nu mai puţin de 15 şuturi la poartă, dar nici măcar unul dintre ele pe spaţiul porţii.

Benzema a tras de 5 ori la poartă şi în partida cu ŢSKA Moscova, partidă pierdută de Real Madrid cu 1-0. Niciodată starul francez nu a nimerit însă poarta lui Akinfeev.

Contra Sevillei şi a celor de la Espanyol, Benzema a şutat câte o dată pe meci la poarta adversă, dar niciodată pe spaţiul porţii. Adică a marcat în ultimele două sezoane mai puţin decât Cristiano Ronaldo în cel mai slab sezon al său la Real Madrid (2009-2010).

Atacantul în vârstă de 30 de ani se află la cel de-al zecelea sezon la Real Madrid. Anul trecut a marcat numai 12 goluri, iar în 2016-2017 doar 19.

Afla mai multe despre: karim benzemareal madrid