Cornel Dinu, nemulţumit de ”crisparea” lui Iordănescu: ”Încordarea asta, aşa-zisa seriozitate, nu îşi are locul la echipa naţională”

Echipa națională

Reprezentativa României a învins, marţi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1 (2-0), selecţionata Belarusului, în al doilea meci din preliminariile Euro-2024.

Au marcat Stanciu '17 şi Burcă '19, pentru România, respectiv Marozau (86) pentru Belarus. Nicolae Stanciu a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 17.

Scorul a fost majorat de Andrei Burcă, marcator al primului gol pentru naţională, în minutul 19, din pasa lui Răzvan Marin. În minutul 86, Marozau a redus din diferenţă pentru Belarus, golul fiind acordat după verificarea VAR.

Cornel Dinu (74 de ani), fostul căpitan şi selecţioner al naţionalei României, a analizat partida de pe Arena Naţională şi l-a caracterizat în stilul său caracteristic pe Edi Iordănescu (44 de ani).

"Sunt două imagini total diferite. În primul rând, am întâlnit o echipă care nu mai înseamnă nimic din ceea ce însemna încrâncenarea Rusiei Albe în a se lupta cu bolşevicii după 1917.

Ceea ce mă pune pe gânduri, pe undeva, este faptul că asistăm la un Edi Iordănescu care aduce foarte mult cu nefericitul Prinţ al Danemarcei, are ceva din personajul shakespearian care vorbeşte cu fantoma lui taică-su!

Vorbesc despre crisparea asta a lui Iordănescu, încordarea asta, aşa-zisa seriozitate, aşa-zisa competenţă, care nu ştiu dacă-şi au locul la echipa naţională sau la un astfel de meci. Cred că nu este de bun augur.

Fotbalul înseamnă bucuria de a juca, dar nouă ne-a lipsit bucuria de a juca şi am văzut crispare, încordare. Edi Iordănescu şi-a propus să joace teatral această încordare, sub forma unei seriozităţi, a unei competenţe deosebite.

Dar fotbalul e bucurie, zâmbet în execuţii şi, de cele mai multe ori, trebuie să fie şi un zâmbet de încredere care să plece de pe margine spre teren”, a mai spus Cornel Dinu pentru gsp.ro.

”Prea încrezător”. Discursul lui Edi Iordănescu nu a fost pe placul lui Basarab Panduru: ”Are aceeaşi faţă” | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: naţională românieicornel dinu