Cu cine se va duela Simona Halep în semifinalele Wimbledon 2022. Are avantaj la întâlnirile directe

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după o victorie în două seturi.

Simona Halep s-a impus, în minimum de seturi, în sferturile de finală, în faţa americancei Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4.

Odată cu acest nou succes, obţinut cu emoţii pe final, Simona Halep s-a calificat în penultimul act la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe Elena Rybakina (locul 23 WTA).

Rybakina a trecut în sferturi de australianca Ajla Tomljanovic (locul 44 WTA), scor 4-6, 6-2, 6-3.

În duelurile directe cu jucătoarea din Kazahstan, Halep conduce cu scorul de 2-1.

Simona Halep şi Elena Rybakina s-au duelat prima oară în 2019, la Wuhan. Atunci, românca s-a retras în primul set, la scorul de 4-5.

Însă, dubla câştigătoare de Grand Slam şi-a luat revanşa în următoarele două partide directe, în finala de la Dubai, în 2020, scor 3-6, 6-3, 7-6, şi în „16-imile” US Open, în 2021, scor 7-6, 4-6, 6-3.

Simona Halep este pentru a treia oară în semifinale la Wimbledon şi pentru prima oară în această fază la un turneu de Grand Slam după Australian Open (2020).

În 2019 a ieşit chiar campioană, după o finală de vis, în care a învins-o, cu 6-2, 6-2, în nici o oră de joc, pe legendara Serena Williams.

La ediţia din 2022 a Grand Slam-ului de pe iarba londoneză, Simona Halep le-a învins, fără să cedeze vreun set, pe Muchova, Flipkens, Frech, Badosa şi Anisimova, fără să cedeze vreun set

Afla mai multe despre: simona halepwimbledon