De asta Moruţan este ”cel mai talentat jucător din Serie B”. O nouă contribuţie de gol la Pisa | VIDEO

Olimpiu Moruţan (23 de ani) şi-a făcut din nou simţită prezenţa la Pisa într-un meci din Serie B.

Pisa şi Brescia s-au întâlnit cu ocazia etapei cu numărul 18 din a doua divizie din Italia.

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru formaţia la care Olimpiu Moruţan şi Marius Marin au fost titluari.

Aceasta a deschis scorul prin Torregrossa, din penalty, chiar în minutul 4. Scorul a fost majorat 16 minute mai târziu şi cu contribuţia fabuloasă a lui Moruţan.

Internaţionalul român a pasat decisiv la reuşita lui Gliozzi. Cu acest nou assist, Moruţan a ajuns la un total de şapte în acest sezon la Pisa, în Serie B. Mai are şi patru goluri.

Mijlocaşul de 23 de ani a ieşit în minutul 79, fiind schimbat cu Tramoni. Scorul final a fost 3-0. Gliozzi a făcut dubla în minutul 85.

Olimpiu Moruţan a fost numit ”cel mai talentat jucător din Serie B” de presa din Italia

”Pisa lui D`Angelo câştigă pentru că face spectacol. Iar spectacolul provine în principal din piciorul românului Olimpiu Moruţan, 23 de ani, în momentul de faţă cel mai talentat jucător din Serie B.

De fiecare dată când atinge mingea este un real pericol pentru adversari, deoarece inventează câte ceva de fiecare dată şi trece cu uşurinţă.

Băiatul, care a crescut la Cluj, internaţional român, este împrumutat de la gruparea turcă Galatasaray şi nu ar fi putut alege o etapă mai bună în cariera sa pentru a se maturiza.

Din picioarele sale au ieşit patru goluri (unele, din manualul de fotbal), dar şi cinci pase decisive”, au scris jurnaliştii italieni de la ”Tutto Sport”, despre internaţionalul român.

Afla mai multe despre: morutan. stranieri