Denis Alibec, după un meci modest la Farul: ”Este un dezastru că am pierdut cu 4-0...”

Farul Constanța

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii. Este cea mai categorică înfrângere a Farului în acest sezon, în care este lider în Superligă.

Denis Alibec, după un meci modest la Farul: ”Este un dezastru că am pierdut cu 4-0”

În primul meci oficial disputat pe noul stadion din Sibiu, FC Hermannstadt a reuşit o victorie surprinzătoare, la scor, în faţa liderului din Superligă, echipa lui Gheorghe Hagi, Farul Constanţa. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 2 al meciului, când Balaure a înscris cu o lovitură de cap, la centrarea lui Opruţ. Portarul Letica a avut apoi intervenţii bune la Alibec şi Pitu. Însă, în minutul 54, o combinaţie între Balaure şi Paraschiv s-a încheiat cu golul de 2-0, după ce arbitrul a revăzut faza la VAR pentru a vedea un posibil fault asupra unui constănţean.

În minutul 64 a fost eliminat Mihai Popescu, după o intervenţie dură la Paraschiv, iar în minutul 68 arbitrul Bogdan Dumitrache a dictat penalti pentru gazde după ce a consultat VAR, înurma unui fault al lui Grameni asupra lui Bejan. A executat Buhăcianu, şi a făcut 3-0. Apoi ambele formaţii au trecut pe lângă gol. În minutul 76 a fost eliminat şi un jucător al gazdelor, Seydou Issah, dar Hermannstadt s-a impus cu 4-0, după un penalty acordat în minutul 90+4 şi transformat de Ionuţ Petrescu. Gazdele au avut un gol anulat pentru ofsaid, la ultima fază a meciului şi sibienii sunt pe locul 6, cu 30 de puncte după o seară perfectă pentru echipa lui Măldărăşanu.

”Nu am o explicaţie. Singurul lucru pe care pot să îl zic este că am fost foarte slabi ca echipă, ca organizare, ca tot. Nu ne-am impus jocul. A venit şi golul din startul meciului şi s-a pornit o debandadă.

Nu a funcţionat nimic. Nu contează pasele. Am vorbit de la început să nu luăm gol. Ştiam că vor începe tare. Trebuia să fim mai motivaţi decât ei. Suntem pe primul loc şi fără motivaţie nu putem rămâne acolo.

Nu ne-a afectat atmosfera, am jucat în Giuleşti, am jucat la U Cluj, nu cred că acesta a fost motivul. Pe noi ne supără că am pierdut, că nu am reuşit să ne impunem jocul şi să marcăm. Suntem o echipă ofensivă, este un dezastru că am pierdut cu 0-4”, a declarat Denis Alibec după meci.

Au evoluat următoarele echipe:

• HERMANNSTADT: Letica - Butean, Bejan, Antoche, Opruţ – Mino, Biceanu (I. Petrescu 77) – Balaure (Buhăcianu 63), Baba Alhassan (Seydou Issah 46), Oroian (C. Popecu 87) – D. Paraschiv (Babic 77). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu
  • FARUL CONSTANŢA: Aioani – Sîrbu (R. Benzar 53), Larie (Bîrzu 90), Popescu, Kiki - Artean, Băluţă (Nedelcu 82), Grameni (Casap 83) – Torje (R. Moldoveanu 46), Alibec, Pitu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

VIDEO MM Stoica ”a pus lupa” pe reuşita lui Silviu Balaure: ”Executie de mare jucător” / ”E printre cele mai frumoase goluri are campionatului” | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: denis alibecfarulhermannstadt