FC Argeş - FC Voluntari 0-0. Garita i-a răpit victoria lui Prepeliţă cu o seară de coşmar

FC Argeş şi FC Voluntari au încheiat la egalitate, scor 0-0, în primul meci din etapa a 14-a din Superligă. Garita, atacantul gazdelor, a ratat un penalty în prima repriză şi a fost eliminat în minutul 72. Ambele echipe au câte 17 puncte în clasament.

VIDEO | FC Argeş - FC Voluntari 0-0

Echipele de start:

• FC Argeş: Straton - Tofan, Constantin, Cestor, Viana - Njike, Raynov, Alceus - Işfan, Garita, Calcan; Rezerve: Greab, Jakolis, Dobroslavlevici, Latovlevici, MEza, Şerban. Creţu. Bertrand, Donisa
  • FC Voluntari: Popa - Meleke, Matricardi, Armaş - Costin, Govea, Droppa, Aliji - Damaşcan, Nemec, Raţă; Rezerve: Collado - C. Achim, Andres, R. Popescu, Tavares, N. Popescu, D. Andrei, M. Lopes, D. Florea

Min 90+4. Final de meci.

Min 79. Ocazie Voluntari. Oaspeţii ratează o şansă importantă de a marca prin Govea.

Min 72. Roşu Argeş. Cu un galben primit în prima repriză, Garita este avertizat cu al doilea şi este eliminat. Argeşenii joacă în inferioritate numerică.

Min 70. Ocazie Argeş. Garita şutează spre poartă, după o respingere greşită a lui Popa, dar Droppa îşi salvează echipa după ce a scos mingea de pe linia porţii.

Min 67. Ocazie Voluntari. Nemec trimite mingea puternic cu o lovitură de cap, dar trece puţin pe lângă poartă.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+2. Pauză.

Min 39. Penalty ratat Argeş. Garita trage pe centrul porţii, iar Popa intervine prompt cu piciorul.

Min 37. Penalty Argeş. Garita câştigă duelul cu Matricardi, dar Popa îi pune piedică în careu. Arbitrul arată punctul cu var, iar portarul ilfovenilor este avertizat cu ”galben”, deşi era situaţie iminentă de gol.

Min 36. Ocazie Argeş. Garita şutează puţin pe lângă poartă.

Min 33. Ocazie Argeş. Garita este din nou periculos la poarta adversă, dar trimite cu capul peste bară.

Min 29. Ocazie Voluntari. Nemec profită de o eroare uriaşă a lui Cestor, dar nu îl poate învinge pe Straton.

Min 11. Ocazie Voluntari. Oaspeţii pun din nou pericol la poarta lui Straton, dar argeşenii scapă cu faţa curată.

Min 8. Ocazie Voluntari. Cestor respinge mingea din faţa porţii şi îi ”fură” finalizarea simplă lui Raţă.

Min 3. Ocazie Argeş. Garita începe în forţă partida şi trimite mingea violent în bara transversală.

Min 1. A început meciul.

FC Argeş şi-a ridicat moralul după ce etapa trecută s-a impus în faţa celor de la Universitatea Craiova, scor 1-0. Echipa lui Andrei Prepeliţă se află pe locul 10 în Liga 1, cu 16 puncte.

FC Voluntari a trecut peste perioada dificilă şi a reuşit să adune puncte. Echipa lui Liviu Ciobotariu se află pe locul 8 în clasament, cu 16 puncte.

Etapa trecută, ilfovenii au câştigat cu 3-1 contra celor de la CS Mioveni. Echipa lui Liviu Ciobotariu a ajuns la 4 jocuri la rând fără înfrângere.

Afla mai multe despre: arges voluntarisuperliga