FOTE, gimnastică feminină: aur pe echipe şi argint la individual-compus pentru România!

Alte sporturi

Echipa de gimnastică a României a cucerit, miercuri, medalia de aur, iar gimnasta Amalia Puflea a obţinut medalia de argint în proba individual-compus, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Banska Bistrica (Slovacia). România va fi reprezentată în toate cele patru finale pe aparate.

Gimnastele tricolore au deschis, miercuri, calificările la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Slovacia. Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Voinea au obţinut următorul punctaj la individual-compus: Amalia Puflea 51.650 (medalie argint), Amalia Ghigoarţă - 50.550 (locul 5), Sabrina Voinea - 48.950 (locul 11).

Medalia de aur a revenit sportivei germane Helen Kevric (51.750).

Pe echipe, România s-a clasat pe primul loc (102.950), iar în finalele pe aparate s-au calificat Sabrina Voinea (sărituri, nota 13,275, locul 4), Amalia Ghigoarţă (paralele, 13.000, locul 6), Amalia Puflea (bârnă, 12.900, locul 2), Amalia Puflea (sol, 13.000, locul 2) şi Sabrina Voinea (sol, 12.650, locul 4).

Vineri vor avea loc finalele la sărituri şi paralele, iar sâmbătă cele de la bârnă şi sol.

Prima medalie pentru România a fost obţinută, marţi, de atleta Ana Maria Vişan - bronz în proba de aruncare a discului. Tot marţi, înotătoarea Aissia Prisecariu a câştigat argintul în proba de 200 m spate.

Delegaţia României la FOTE2022 include 92 de sportivi, care concurează la atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, tenis şi volei.

La ediţia FOTE din 2019, România a încheiat cu un bilanţ de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

Afla mai multe despre: foteromaniagimnasticamedalie