Gol fabulos în Spania. Execuţie de pe altă planetă în ”Marele Derby” din La Liga, Betis - Sevilla | VIDEO

La Liga

S-a marcat un gol ireal în cea mai recentă etapă disputată în La Liga. Reuşita a avut loc în duelul dintre Betis şi Sevilla, cunoscut şi ca ”Marele Derby” în Spania, un derby ce s-a jucat într-o atmosferă specială creată de fanii de pe ”Estadio Benito Villamarin”.

Betis Sevilla şi FC Sevilla s-au întâlnit în etapa a 13-a din La Liga. Derby-ul oraşului Sevilla s-a încheiat indecis, scor 1-1, dar a fost marcat de multe alte evenimente ce au făcut deliciul unui spectacol demn de un duel de mare tradiţie din Spania.

Meciul a început într-un decor de poveste. Fanii celor două rivale locale au creat o atmosferă de senzaţie.

Prima fază tensionată a avut loc în minutul 38, când Montiel, fundaşul oaspeţilor, a fost eliminat direct după un cartonaş roşu.

În minutul 42, Jesus Navas, intrat cu doar câteva secunde înainte, şi-a dat un autogol. Astfel, Betis a luat avantaj pe tabelă.

Dar avantajul numeric s-a risipit până la pauză. În al treilea minut al prelungirilor primei reprize, Fekir a fost eliminat şi el direct.

În partea secundă, Betis a rămas chiar în nouă jucători, după ce şi Iglesias a mers mai devreme la cabine, fiind sancţionat de asemenea cu un ”roşu” direct.

Având avantaj numeric pe teren, FC Sevilla a reuşit egalarea pe tabelă. În minutul 81, Nemanja Gudelj a reuşit un gol absolut de generic, un şut de la peste 30 de metri, imparabil pentru portarul advers.

Astfel, cele două rivale s-au ales cu doar câte un punct. Betis Seviila rămâne în top patru, cu 24 de puncte, în timp ce FC Sevilla ocupă locul 17, cu 11 puncte.

Afla mai multe despre: betis sevillala liga