Haaland este neoprit: ”Mi-ar fi plăcut un dublu hattrick. Superputerea mea este să marchez”. Statistici uluitoare în Champions League

Haaland a intrat în istoria Ligii Campionilor, devenind al treilea jucător care marchează de cinci ori, după Lionel Messi şi Luiz Adriano.

Formaţia Manchester City a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 7-0, echipa RB Leipzig, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Haaland a marcat în minutele 22 (penalti), 24, 45+2, 53 şi 58, celălalte goluri fiind înscrise de Gundogan (49) şi De Bruyne (90+2).

Fotbalistul echipei Manchester City, Erling Haaland, care a marcat cinci goluri la meciul din Liga Campionilor cu Leipzig, a declarat că după toate aceste reuşite poate spune că superputerea sa este să înscrie.

“Sunt mândru că joc în Liga Campionilor. Iubesc această competiţie, toată lumea ştie asta. Sunt foarte fericit. Cinci goluri şi victorie cu 7-0 acasă. Nu îmi amintesc toate golurile, pur şi simplu şutam. După cinci goluri, pot spune că superputerea mea este să marchez.

Au fost multre goluri. Nu m-ama gândit, pur şi simplu am trimis mingea în poartă. La fel la fiecare gol, nu m-am gândit. I-am spus lui Pep Guardiola că mi-ar plăcea să reuşesc un dublu hattrick, dar asta este...”, a spus Haaland, potrivit site-ului oficial al clubului din Manchester.

• Norvegianul a înscris 33 de goluri în 25 de meciuri jucate în LC: opt goluri pentru Salzburg, 15 pentru Dortmund şi zece pentru City.

Statistici uluitoare în Champions League

Recordurile deţinute de Haaland în LC:

• Cel mai tânăr jucător care a înscris 15 goluri (la 20 de ani şi 126 de zile)
  • Jucătorul care a ajuns cel mai rapid la 15 goluri înscrise (12 meciuri)
  • Cel mai tânăr care a ajuns la 20 de goluri înscrise (20 de ani şi 231 de zile)
  • Jucătorul care a ajuns cel mai rapid la 20 de goluri înscrise (14 meciuri)
  • Cel mai tânăr care a ajuns la 25 de goluri înscrise (22 de ani şi 47 de zile)