Hagi nu s-a putut abţine şi a răbufnit în conferinţă: ”Mă învăţaţi voi fotbal la 58 de ani”. Ce l-a scos din minţi

Farul Constanța

Echipa campioană Farul Constanţa a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a 11-a.

Gică Hagi a pus tunurile pe arbitraj după meciul cu Sepsi: ”E inadmisibil”

La Ovidiu, arbitrul Radu Petrescu a acordat penalti încă din minutul 4, după ce Ninaj a comis henţ în careu, iar Larie a transformat, în minutul 6, deschizând scorul pentru Farul. Oaspeţii au egalat în minutul 45+2, prin Marius Ştefănescu, autorul unui gol superb.

În minutul 55 Kiki i-a oferit pasa decisivă lui Budescu şi acesta a înscris pentru 2-1.

Gică Hagi s-a plâns la conferinţa de presă de după meciul cu Sepsi despre arbitraj. ”Regele” voia penalty la Rivaldinho care a fost ”deranjat” de un adversar.

”Dacă la Rivaldinho nu e penalty, înseamnă că învâţ fotbal la 58 de ani. Că el a provocat, dar ce vină are atacantul că fundaşul îl ia în braţe? Arbitrul în faţa lui şi nu dă nimic. Nu era nimic important de nu s-a dat nici reluare? Am înţeles că n-a fost. Doar pentru noi... şi cu toate acestea am câştigat. Echipa a făcut un meci foarte bun, le-am zis că e mult de muncă.

Dacă e dă penalty, nu poţi să treci peste faza aia aşa uşor, e inadmisibil. Nu e aşa de importantă fază? Să dăm reluăari, era în direcţia mea şi s-a văzut foarte clar. Cum nu e penalty? La 58 de ani învâţ fotbal. După era să îmi dea cartonaş că de ce zic. Mergem înainte...”, a declarat Gică Hagi la conferinţa de presă de după meciul cu Sepsi.

Farul a adunat 15 puncte şi ocupă locul 5, iar Sepsi are 12 puncte şi se află pe poziţia a 9-a.

Liviu Ciobotariu, concluzii dure după eşecul cu Farul: ”Nu arătăm bine deloc. Avem o formă slabă. Ghinionul nu se mai termină”

Au evoluat următoarele echipe:

• FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, Artean, Kiki (K. Boli 68) – T. Băluţă, D. Nedelcu (M. Popescu 37), Grameni (Vînă 77)– Mazilu (Grigoryan 77), L. Munteanu (Rivaldinho 77), Budescu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi
  • SEPSI: Niczuly - Oroian, M. Bălaşa, Ninaj (Kecskes 79), Fl. Ştefan – I. Gheorghe, Alimi (Rondon 79), C. Matei (Aganovic 62) – M. Ştefănescu, Safranko (R. Varga 62), Damaşcan (Debeljuh 62). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Afla mai multe despre: gică hagifarulsepsisuperligă